Njemački liječnici testiraju novu vrstu radioterapije za pacijente s rakom

Nova terapija kombinira dvije različite tehnike

09 January 2024, Saxony, Dresden: Evening view of OncoRay, the National Center for Radiation Research in Oncology at Dresden University Hospital. Photo: Robert Michael/dpa (Photo by ROBERT MICHAEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Robert Michael/dpa (Photo by ROBERT MICHAEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Liječnici u njemačkom gradu Dresdenu istražuju novi postupak radioterapije za pacijente oboljele od raka koji kombinira dvije različite tehnike.

U utorak je isproban prototip koji kombinira snimanje cijelog tijela magnetskom rezonancijom (MRI) u stvarnom vremenu sa sustavom za protonsko zračenje, pri čemu se snop protona usmjerava na bolesno tkivo, prenijela je njemačka novinska agencija dpa.

Prvi uređaj u svijetu

Prema njemačkom Institutu za radioonkologiju OncoRay, to je prvi uređaj takve vrste u svijetu. Pacijenti s rakom obično se nadziru MRI-om tijekom radioterapije.

Dobivene slike omogućuju bolje razlikovanje tumora od zdravog tkiva nego s drugim postupcima. Time je moguće preciznije odrediti što treba ozračiti.

Osim toga, mogu se prepoznati promjene u obliku i veličini koje se mogu pojaviti između dvije radioterapije. Prototip sada može istražiti do koje mjere se točnost protonske terapije može poboljšati MRI snimanjem. Uređaj je postavljen u Medicinskom centru Sveučilišta u Dresdenu.