Nova studija iz Ljubljane tvrdi da u perilici posuđa postoji hrpa bakterija, i da nisu baš bezopasne

Problem nastaje kad otvorite perilicu prije nego što se posuđe ohladilo

FOTO: Wikimedia

Novo istraživanje sveučilišta u Ljubljani kaže da se u perilicama posuđa mogu naći escherichia coli i drugi patogeni, povezani s infekcijama urinarnog trakta, kože, srčane ovojnice… Iako su ove bakterije obično bezopasne, kod ljudi slabijeg imunološkog sustava, onih koji prolaze kemoterapiju ili su imali transplantaciju organa, mogu biti smrtonosne.

Bakterije i gljivice ulaze u perilice putem tekuće vode i zagađene hrane. Znanstvenici preporučuju da bi za smanjenje rizika infekcije trebalo puštati stroj da se ohladi prije otvaranja i da svakako treba iza svakog pranja obrisati gumeni dio oko vrata.

Osim bakterija problematične su i gljivice

Slovenski znanstvenici analizirali su 24 gume na vratima perilica, kao i vodu koja opskrbljuje stroj. Osim escherichije coli, nađen je pseudomonas koji može uzrokovati infekcije prsnog koša i acinetobacter koji se povezuje s infekcijama urinarnog trakta, kože i srčane ovojnice, što može biti smrtno. Osim bakterija, često se javlja i gljivica candida.

Ti patogeni mogu putem vrućeg zraka koji izlazi iz stroja nakon pranja ući u naše domove. Zbog toga znanstvenici kažu da nije dobro otvarati perilicu prije nego se ohladi. Usprkos ovim savjetima, stručnjaci misle da je za zdrave osobe ovaj rizik minimalan. Erica Hartmann, profesorica s Nortwestern Universityja kaže da je rizik otprilike isti kao i od napada morskog psa. Istraživanje je objavljeno u časopisu Applied and Enviromental Microbiology.