Nova studija otkrila dosta zabrinjavajuće nuspojave kod uobičajenih antibiotika

Mogu imati popratne pojave poput delirija i druge neurološke probleme

FOTO: Flickr

Antibiotici se prepisuju kada se radi o bakterijskoj infekciji. Najveća briga znanstvenika danas je kako pobijediti sve veću rezistentnost na antibiotike ali izgleda da postoji još nešto zbog čega bi znanstvenici trebali biti zabrinuti.

Pokazuje se da uzimanje antibiotika može imati popratne pojave poput delirija, odnosno napade bunila i druge ozbiljne neurološke probleme. U novoj studiji na oko 400 pacijenata tijekom sedam godina, praćeno je ponašanje kad su uzimali antibiotike.

Kod nekih od njih kasnije se javio delirij ili neki drugi problem vezan uz mozak. Istraživanje je obuhvatilo 54 različita antibiotika, od najuobičajenijeh kao penicilin do intravenoznog cefepina.

Tri različite vrste delirija

EEG mozga pokazao je da je električna aktivnost u mozgu bila nenormalna u 70 posto slučajeva, 47 posto patilo od halucinacija i priviđenja, 14 posto je imalo napade, 15 posto nekontrolirano je micalo mišiće, a 5 posto nije imalo kontrolu nad pokretima tijela.

7808465302_a335c6dd4f_o
Doktori su rijetko sumnjali da su antibiotici odgovorni za deliriji Iqbal Osman/Flickr

Delirij koji prati konfuzno stanje svijesti koji puta sa halucinacijama i uzrujanošću, često je izazvan lijekovima, ali su doktori rijetko sumnjali na antibiotike.

Studija prepoznaje tri različite vrste delirija. Prvi tip praćen napadima najčešće se povezuje sa penicilinom i cefalosporinom. Druga vrsta uključuje simptome psihoze i vezana je uz penicilin, prokain, sulfonamide, makrolide i fluorohinolone. Treći tip delirija prate nenormalne snimke mozga i slaba koordinacija mišića, a povezuje se sa lijekom metronidazolom.

Potrebno više istraživanja

No, svi ovi simptomi uočeni su kod slučajeva gdje se radilo o aktivnoj infekciji koja isto tako ne može biti isključena kao uzrok problema u mozgu. Zaključeno je ipak da je vrlo moguće i vjerojatno da su probleme, u većini slučajeva, izazvali lijekovi.

Naravno, za preciznije rezultate potrebno je više istraživanja da bi se brže postavila dijagnoza stanja i eventualno spriječile negativne posljedice kod ljudi sa delirijem i drugim problemima mozga.