Nova studija otkrila je nešto dosta zabrinjavajuće o zdravlju osoba koje su kao djeca bile izložene nasilju

Žrtve psihičkog i fizičkog zlostavljanja imaju dugoročne zdravstvene probleme

FOTO: Andri Gerðisá/Flickr

Nova studija utvrdila je da su osobe koje su bile izložene nasilničkom ponašanju i zlostavljanju kao djeca, slabijeg zdravlja u odrasloj dobi. Zlostavljanje kod djece izaziva mentalne bolesti, a znanstvenici pokušavaju ustanoviti kratkoročne i dugoročne posljedice zlostavljanja na zdravlje.

Dugoročni zdravstveni problemi

Oko šesto sudionika studije, dobi od 12 do 19 godina, pitano je o tome koliko su ih često vršnjaci odgurnuli i koliko su njihovi suučenici širili laži o njima. Zatim su trebali zaokružiti koliko često su imali glavobolje, vrtoglavice i nesanicu, i koliko često su se osjećali neudobno u vlastitom tijelu.

Studija objavljena u Journal of Adolescent Health, zaključila je da žrtve psihičkog i fizičkog zlostavljanja imaju trenutne i dugoročne zdravstvene probleme godinama poslije završetka škole.

Psihički poremećaji

Zlostavljanje može izazvati probleme poput tjeskobe, depresije, somatskih simptoma i slabog samopouzdanja. Zlostavljanje interferira sa uspjehom u školi i na poslu, u emotivnim vezama i može biti povezano sa vrlo ozbiljnim zdravstvenim problemima.

Studija je utvrdila da djeca koja su zlostavljanja u dobi od 8 godina češće imaju psihičke poremećaje. Djeci izloženoj zlostavljanju potrebno je psihijatrijsko liječenje kada odrastu.