Nova studija sugerira da žene postanu stvarno sretne tek kad ostare i postanu udovice

Muškarci su u prosjeku sretniji u svakoj životnoj dobi

Happy senior couple hold each other hands, Image: 202456953, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Stock Budget
FOTO: Profimedia, Stock Budget

Studija koja je obuhvatila 8000 ljudi pokazala je da se muškarci sretniji od žena u svakoj životnoj dobi do šezdeset i pete godine života. Žene konačno sustignu muškarce u sedamdesetim godinama, a malo ih prestignu iza 85. godine života kada kao udovice počinju uživati u mirovini. Izviješće je zasnovano samo na statistici i ne može reći zašto žene pate u odnosu na muškarce većinu svoga života i zašto im je iznenada bolje u starijoj dobi.

Ovo su odgovori britanskih žena i muškaraca, ne znamo za sigurno kako je u ostatku svijeta. Gail Saltz, doktorica psihologije, autorica knjige Snaga različitosti, kaže da saznanja podupiru studije koje su već napravljene u Sjedinjenim Državama.

Žene su sklonije depresiji

“Istraživanja pokazuju da muškarci izvlače više koristi za svoje zdravlje iz braka u kasnijem životu nego žene. Pretpostavljajući da je puno muškaraca i žena u studiji u braku, vjerojatno je tako zbog različitosti spolova.”

Salz špekulira da razlozi da se žene lošije osjećaju mogu biti različiti, od žena koje su njegovateljice muževa i rođaka do žena koje su u nesretnoj vezi koja ih ne ispunjava, a financijski su ovisne. “Žene dvostruko češće imaju dijagnozu depresije i tjeskobe i češće traže medicinsku skrb, kaže Michael Hakimi,” asistent profesora psihijatrije na Loyola Medicine.

Tek se u kasnijoj dobi posvete sebi

U prosjeku, postignuti dobri rezultati u izviješću viši su za muškarce nego za žene, 50,1 prema 49,6. Razlika ipak nije tako drastična ali veća u odnosu na prijašnje godine. Hakimi kaže da ne iznenađuje da se žene u Britaniji i Americi lošije osjećaju većinu odrasle dobi. Žene vjerojatnije od muškaraca druge stavljaju na prvo mjesto, pogotovo djecu, bračne partnere, roditelje i starije rođake, a ne brinu o svom mentalnom zdravlju i svojim potrebama.

“Uloga žene stoljećima je bila u kući, a danas su žene neovisnije i postaju značajne na radnome mjestu ali puno žena nije odustalo od odgovornosti da održavaju kuću i podižu djecu. Tek kada dosegnu visoke godine i kada te odgovornosti prestanu, konačno obrate pozornost samoj sebi.”