Nova, važna studija proučava na koji način crijevne bakterije mogu promijeniti djelovanje lijekova za karcinom

Manipulacijom crijevnim bakterijama i prehranom moglo bi se promijeniti liječenje

FOTO: Wikipedia

Aktivnost lijekova za karcinom mijenja se ovisno o vrsti bakterija koje obitavaju u crijevima, tvrdi studija koju je proveo UCL o tome kako nematodni crvi i druge bakterije procesiraju lijekove i hranjive tvari. Studija je objavljena u časopisu Cell. Otkriće će omogućiti potencijalne koristi da se manipulacijom crijevnim bakterijama i prehranom liječenje karcinoma poboljša, a značajno je da ćemo i bolje razumjeti kako je lijek različito učinkovit od osobe do osobe.

“Efikasnost liječenja karcinoma debelog crijeva jako varira između pacijenata. Željeli smo znati da li je moguće da bakterije mijenjaju način kako tijelo procesira lijekove. Razvili smo rigorozni sustav koji se može koristiti u pretkliničkom promatranju interakcije lijeka u kontekstu crijevnih bakterija, tako da bi se mogle dizajnirati bakterije koje bi mogle revolucionirati tretman”, objašnjava autor studije dr. Filipe Caberio iz UCL Biosciences.

Nije realno izolirano proučavati bakterije

“Zaboravljamo da u našem tijelu živi puno organizama koji su u interakciji s hranom koju jedemo i lijekovima koje uzimamo. Do sada, bakterije su proučavane izolirano, što nije realno. Korištenjem ove ‘in vivo’ metode, znat ćemo kako učinak lijeka može biti jači ili slabiji ovisno o crijevnim bakterijama”, kaže dr. Timothy Scott, sudionik studije.

Znanstvenici sa UCL, EMBL Germany, sveučilišta u Helsinkiju i Birkbeku i University of London, ustanovili su provjeru interakcije na tri načina, koristeći crva C.elegans koji se obično koristi kao model kod ljudskog metabolizma zbog njegove evolucijske sličnosti ljudima i usprorednom odnosu s bakterijama.

Bakterija mijenja aktivnost lijekova na dva načina

Ekstenzivna provjera u ovoj studiji ukazala je na dva različita načina kako bakterija mijenja aktivnost lijekova kod crva. Neke bakterije pomažu lijekovima, pojačavajući im učinak, a druge utječu na metabolički okoliš stanice čineći ga sklonijim lijekom izazvanoj smrti stanica. Ako se ne uzmu u obzir ove bakterije, terapije za karcinom mogu ograničiti uspjeh liječenja. Utvrđeno je, na primjer, da metformin, lijek za dijabetes, umanjuje aktivnost fluoropirimidina kod C.elegans crva smanjujući pozitivnu aktivnost bakterija.

“Otkrili smo kritičnu komponentu koja je nedostajala u razumijevanju kako lijekovi različito utječu na ljude u liječenju bolesti. Planiramo ispitati ovo područje još i dalje da identificiramo koje su bakterije odgovorne za aktivnost lijekova u ljudi i njihovu regulaciju nadomjescima prehrani što bi moglo imati nemjerljiv utjecaj na rezultate liječenja karcinoma”, zaključuje dr. Cabreiro.