Novo istraživanje otkrilo da je život u okruženju drveća vrlo važan za zdravlje srca

Studija otkriva da manjak drveća može stvoriti rizik za kardiovaskularne bolesti

FOTO: Doug Wheller/Flickr

Mnoga znanstvena istraživanja pokazala su da drveće čini ljude zdravijima, povećava mentalno zdravlje i smanjuje onečišćenje, a prema novom istraživanju ono je dobro i za srce.

Istraživanje objavljeno u časopisu Health and Place otkriva da manjak drveća može stvoriti rizik za kardiovaskularno zdravlje kod žena. Znanstvenici su proveli analizu zdravstvenih statistika iz mjesta na kojima se nalazi nametnik Agrilus planipennis iz porodice kukaca kornjaša koji je odgovoran za uništavanje drveća.

Buba je prvi puta otkrivena 2002. u Michiganu kada je uništila drveće jasena, a od tada se nametnik proširio po ostalim država Amerike. Koristeći longitudinalne podatke Ženske inicijative za zdravlje, istraživanje predvođeno USFS-om (United States Forest Service) otkrilo je povezanost između nestanka drveća i kardiovaskularnih problema kod 156 tisuća žena.

Veći rizik za bolesti srca

Više od 14.500 žena u razdoblju nakon menopauze pretrpjele su srčani ili moždani udar, ili su umrle od koronarne bolesti srca tijekom perioda provođenja istraživanja od 1991. do 2010. godine.

Znanstvenici su otkrili da čak ako uzmu u obzir faktore poput vježbanja, žene koje su živjele u državama u kojima se pojavio nametnik i počeo uništavati drveće, imale su 24 posto veći rizik za dobivanje bolesti srca.

Njihovo istraživanje ne može u potpunosti dokazati da život bez drveća uzrokuje srčani udar, a ono također nije obuhvatilo muškarce, jer prema podacima jedan od četiri muškarca umre od srčanog udara. No, s obzirom na ostala istraživanja koja ukazuju na korisnost drveća za naše zdravlje, ne treba zanemariti mogućnost da ona mogu pomoći zdravlju našeg srca, pogotovo jer pomažu u smanjivanju stresa.