Novo otkriće. Ptičja gripa počela se širiti među sisavcima, znanstvenici strahuju od prijenosa na ljude

Virus je ocijenjen kao visoko patogen, što naglašava koliko je opasan

A health worker sprays sanitizer outside a house as a precautionary measure against the bird flu in Sola area, on the outskirts of Ahmedabad on March 5, 2021. (Photo by SAM PANTHAKY / AFP)
FOTO: AFP

Novo kanadsko istraživanje otkrilo je da se određeni sojevi ptičje gripe, odgovorni za smrt milijuna ptica diljem svijeta, mogu brzo i učinkovito širiti među tvorovima, u laboratorijskom okruženju. To sugerira da bi virus mogao preskočiti i na ljude, javlja CTV News.

Ptičja gripa, među pticama iz uzgoja, Kanadom se širi od 2021.godine, a prošloga tjedna oboljelo je više od 7,5 milijuna ptica, kaže kanadska Agencija za inspekciju hrane. Prošlog studenog objavljeno je da je u Americi, 2022. godine, virus ubio više od 52 milijuna ptica.

Skok sa sisavca na sisavca

Virus je već prijavljen i kod sisavaca, planinskih lavova, crvenih lisica, tvorova i crnih medvjeda, ali je u ovom istraživanju prvi puta zabilježen prijenos sa sisavca na sisavca.

Infekcije ljudi ptičjom gripom su rijetke i uglavnom se javljaju nakon bliskog kontakta sa zaraženim pticama preko peradarskih farmi ili tržnica živih ptica.

Razlog za zabrinutost bio bi kada bi virus uspio ostvariti pun skok, odnosno prenositi se s čovjeka na čovjeka pa znanstvenici pomno paze na sve naznake. U najnovijoj studiji, izvještavaju da bi se određeni soj ptičje gripe mogao širiti među sisavcima u laboratorijskim uvjetima.

Uočeni su i smrtni ishodi

Otkrili su da su se uzorci H5N1, visoko patogene ptičje influence s crvenog jastreba, učinkovito proširili u izravnom kontaktu između tvorova, sisavaca koji se najčešće koriste za procjenu rizika prijenosa nekog virusa s čovjeka na čovjeka. Virus je ocijenjen kao visoko patogen, što naglašava koliko je opasan.

Prethodne studije pokazale su da se podvrste virusa ptičje gripe ne prenose dobro među sisavcima i da su trenutno cirkulirajuće infekcije proizvele samo blagu infekciju kod tvorova, ali u najnovijoj studiji uočeni su smrtni ishodi.

Trebamo biti jako oprezni

Virolozi su bili zapanjeni visokom virulencijom i učinkovitim prijenosom virusnih uzoraka crvenorepog jastreba među tvorovima. Prolazak kroz više životinjskih vrsta mogao bi doprinijeti boljoj prenosivosti soja i to je scenarij koji ćemo viđati sve češće, nagovještaju znanstvenici.

Ne zna se zašto su određeni sojevi ptičje gripe virulentniji od drugih ali novi dokazi pokazuju da trebamo biti oprezni kako bi se odmah identificirali virusi koji bi mogli izazvati pandemiju ili potencijalno prijeći na sisavce. Istraživanje još nije prošlo recenziju i trenutno je na reviziji za objavljivanje u časopisu Nature Portfolio.