Od ove jeseni dio učenika čeka novi model školovanja. Donosimo detalje o eksperimentu

Eksperiment Škola za život kreće na jesen u 74 osnovne i srednje škole

Od ove jeseni, dakle, počinje eksperimentalni program Ministarstva obrazovanja Škola za život. Nova školska godina, koja počine 3. rujna, donosi promjene za dio učenika, one čije su škole obuhvaćene novim programom koji bi trebao tesirati primjenjivosti novih kurikuluma i novih metoda rada s učenicima. Radi se o 74 osnovne i srednje škole, dok ostale nastavljaju raditi po dosadašnjem programu.

Eksperimentalni program provest će se za prve i pete razrede osnovnih škola za sve predmete, a u sedmom razredu samo za određene. Programom su obuhvaćeni i prvi razredi srednjih škola, gimnazije za sve predmete i četverogodišnje strukovne škole u općeobrazovnim predmetima.

Ideja je da se kroz ovaj eksperiment konkretno vidi koliko je program dobar ili loš, što treba korigirati, a što možda potpuno mijenjati. Evo nekoliko najbitnijih stvari o svemu.

1. O čemu se, dakle, uopće radi?

Na jesen u pojedinim školama kreće program Ministarstva znanosti i obrazovanja Škola za život. Eksperiment je zapravo mali, i prvi konkretni dio cjelovite kurikularne reforme o kojoj se u Hrvatskoj priča godinama. Programom se žele ispitati novi kurikulumi, drukčiji oblici rada i metode proučavanja te različita nastavna sredstva.

2. Koje su škole obuhvaćene programom?

Ministarstvo znanosti i obrazovanja je raspisalo natječaj za škole koje žele sudjelovati u ovom projektu. Rezultati su bili poznati krajem ožujka, izabrane su 72 škole, od toga 46 osnovnih i 26 srednjih. Naknadno su se uključile još dvije škole koje su prikupile novce donacijama ili pomoću tijela lokalne samouprave. Ukupno je to oko 8.500 učenika i oko 1.500 učitelja koji sudjeluju u prvoj godini programa. Ministrica je tada kazala kako će odabrane škole dobiti nove materijale te će nastavnicima biti omogućeno stručno osposobljavanje te opremanje škola i kabineta.

Zanimljivo je da je među osnovnim školama u kojima će se provoditi ekperiment samo jedna na podučju grada Zagreba, to je OŠ Ivan Cankar. Najviše osnovnih škola uključeno u program koji kreće ove jeseni je s područja Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije, po četiri. Što se tiče srednjih škola, njih 27, tu ih je najviše s područja Grada Zagreba i Primorsko-goranske županije, po tri.

3. Na koje se predmete odnosi?

Kako smo već naveli, Eksperimentalni program provest će se u 1. i 5. razredu osnovne škole u svim nastavnim predmetima, u 7. razredu osnovne škole za biologiju, kemiju i fiziku. Što se tiče srednjih škola za prve razrede gimnazija program ide u cijelosti, dakle odnosi se na sve predemte, a primjenjivat će se i na općeobrazovne predmete u prvim razredima četverogodišnjih strukovnih škola.

4. Što još donosi projekt?

Programom je određeno novih sedam međupredmetnih tema koje će biti uvrštene kroz sadržaje svih predmeta. To su sljedeći: Učiti kako učiti, Poduzetništvo, Osobni i socijalni razvoj, Zdravlje, Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije, Građanski odgoj i obrazovanje, Održivi razvoj. Ovisno o tematici, ove će teme biti uvrštene u odgovarajuće predmete.

5. Koje promjene očekuju najmlađe?

Program obuhvaća 207 razreda prvašića u 46 osnovnih škola. Ono što je bitno za njih je da im je ovim projektom izbačeno 30 posto sadržaja iz udženika. Iz Ministarstva obrazovanja, kako piše Večernji u današnjom tiskanom izdanju, predviđaju da će im onda i torbe biti lakše. Osim toga, osigurani su tableti za prvašiće. Dužni su ih svaki dan nositi u škole i brinuti da su napunjeni.

6. Uvodi se i obavezna informatika za 5. i 6. razrede

Još je jedna novost, neovisno o ovom programu, koja od jeseni počinje vrijediti, a to je obvezna informatika za sve 5. i 6.razrede u Hrvatskoj. Nastavnici informatike, njih oko 1300, se za tu promjenu i svladavanje novog kurikuluma iz informatike pripremaju još od siječnja ove godine.

Obvezna informatika neće puno opteretiti rasporede učenika, tvrde iz Ministarstva, a izvodit će se dva sata tjedno, odnosno 70 sati godišnje. Uvođenje informatike kao obvezne u 5. i 6. razredima iziskivala je i opremanje informatičkih učionica za što je ministarstvo izdvojilo po 60 tisuća kuna za svaku računalnu učionicu s do 20 računala.