Rim ima novu atrakciju: iako je bilo proglašeno ukletim, od sada možete posjetiti mjesto na kojem je ubijen Cezar

Građani i posjetitelji Rima oduševljeni su otvaranjem lokacije koja se prije mogla vidjeti samo s razine ulice

'Caesar Crossing the Rubicon', 1890. From "Cassell's Illustrated Universal History Vol. II - Rome", by Edmund Ollier. [Cassell and Company, Limited, London, Paris and Melbourne, 1890],Image: 466222633, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Unknown/Profimedia

Rimski imperator Gaj Julije Cezar ubijen je 44. godine prije naše ere, a rimski car August mjesto zločina proglasio je ukletim mjestom, odnosno “locus sceleratus”. Povjesničari će u stoljećima koja slijede izgubiti trag toj lokaciji da bi je ponovno otkrili početkom dvadesetog stoljeća.

Drevno područje, poznato je pod nazivom Sveto područje Largo di Torre Argentina, po prvi puta je službeno otvoreno za posjetitelje, javlja The New York Times.

Priča o ubojstvu Cezara

Gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri rekao je na ceremoniji otvaranja da će atrakcija dodati ogromnu vrijednost znamenitostima grada koji nikada ne prestaje zadivljivati svojim blagom i čudima, piše The New York Times.

Priča o ubojstvu Julija Cezara dugo je bila pod utjecajem Shakespeareova djela “Julije Cezar”, napisanog oko 1599. godine. Drama nije povijesni zapis i uzima slobodu oko puno detalja, pa tako i oko mjesta ubojstva.

Arheološka nalazišta

“Shakespearova drama navodi nas da mislimo da se ubojstvo dogodilo na forumu i ljudima će teško biti zamisliti istinitu priču” kaže za Times Monica Ceci, arheologinja koja nadzire nalazište. Cezar je izboden na smrt u Pompejevoj kuriji, građevini koju je sagradio jedan od Cezarovih suvremenika, rimski državnik Pompej Veliki.

U vrijeme svoje smrti Cezar je vladao kao diktator, a skupina senatora koja ga je smaknula bojala se njegove rastuće moći. Atentat je doveo do godinama dugog građanskog rata, a Cezarov pranećak Oktavijan, koji je uzeo ime Augustus, konačno je osvojio vlast i zatvorio mjesto gdje je Cezar ubijen.

Tijekom iskapanja dvadesetih godina prošloga stoljeća, Benito Mussolini sravnio je mnoge dijelove modernog Rima kako bi ispod njih otkrio arheološka nalazišta, nadajući se da će povezati svoju diktaturu s moći Rimskog carstva, piše Smithsonian. To je rezultiralo otkrićem četiri drevna hrama. Zbog nedostatka novca cijelo je područje dugo ostalo zatvoreno.

Sponzorstvo modnih kuća

Prije nekoliko godina počelo se s planiranjem otvaranja nalazišta nakon što je zadnja u nizu modna kuća Bulgari donirala više od milijun dolara za projekt, pisao je Telegraph 2019.godine. Modne kuće su posljednjih godina česti partneri grada u sličnim projektima očuvanja baštine. Modna kuća Fendi sponzorirala je višemilijunsku obnovu Fontane di Trevi 2015.godine.

Građani i posjetitelji Rima oduševljeni su otvaranjem lokacije koja se prije mogla vidjeti samo sa razine ulice i kažu da je nešto posebno biti blizu mjesta gdje je Cezar ubijen, piše The Guardian.