Ona neobična zvijezda, za koju su svi pisali da je okružena izvanzemaljskim građevinama, i nije baš neobična

Nova studija pokazuje da je tzv. Tabby zvijezda vjerojatno samo okružena prašinom

FOTO: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (IPAC)

Astronomi su utvrdili da zvijezda imena KIC 8462852, o kojoj se zadnjih par godina pisalo kao o velikom fenomenu jer su neki tvrdili da bi mogla biti okružena izvanzemaljskim megastrukturama, zapravo nije toliko posebna. U novoj studiji objavljenoj u časopisu Astrophysical Journal utvrđeno je da je za strukturu ovako neobične zvijezde najvjerojatnije odgovoran neujednačeni prsten prašine koji je osvjetljuje i zatamnjuje.

Ova je zvijezda smještena oko tisuću svjetlosnih gosina od Zemlje i poznata je kao Tabbyjeva zvijezda. Veliku pozornost medija izazvala je još prije nekoliko godina kada je znanstvenike fasciniralo kako se neobično zatamnjuje, što dotad nije uočeno kod drugih zvijezda. Pored nekih puno prirodnijih objašnenja, uslijedio je i zaključak nekih astronoma kako je zvijezda možda okružena izvanzemaljskim megagrađevinama.

Svjetlost nije ista na svim valnim duljinama

No, nova studija sada osporava takvu teoriju. U studiji piše da ukoliko je zvijezda uistinu okružena umjetnim strukturama, ona bi proizvodila jednaku svjetlost na svim valnim duljinama, što ovdje nije slučaj. Svjetlost oko zvijezde je puno manja na infracrvenim valnim duljinama nego s ultraljubičastim zrakama.

Glavni autor studije, NASA-in Huan Meng kaže upravo to pobija popularnu teoriju o izvanzemaljskoj megastrukturi. “Sumnjamo da postoji oblak prašine koji kruži oko zvijezde s oko 700 dana orbitalnog razdoblja”, kazao je Meng. Dakle, neobična zvijezda možda ipak nije tako neobična.