Oni flasteri koji požute kad detektiraju infekciju vjerojatno iduće godine kreću u prodaju. Promijenit će način liječenja

U međuvremenu se pojavila još jedna novost među oblozima

29112 Toby Jenkins and Infection Bandages 11 Nov 2016. Toby and Thet (Naing Thet), discuss the infection detecting colour-changing dressings they are developing in the lab. Clinical trials are about to commence. The dressing fluoresces under UV light in the presence of infections.  Client: Chris Melvin - Corp Comms
FOTO: Nic Delves-Broughton

Britanski znanstvenici sa Sveučilišta Bath stvorili su obloge za rane koji postaju fluorescentno žute čim se rana ispod obloge inficira. Preveniranjem opasnih infekcija, spasit će se mnogi životi i smanjiti troškovi liječenja uznapredovalih infekcija. Postojećim metodama za detektiranje treba 48 sati od pojave infekcije.

Nove obloge za rane koje dolaze i u obliku flastera trenutno prolaze klinička testiranja u Velikoj Britaniji, na pacijentima s opeklinama. Smanjenjem broja infekcija prevenirala bi se pretjerana upotreba antibiotika koja vodi tome da bakterije brže postanu otporne na lijekove.

Ciljani tretman opeklina

Obloge imaju tanke nanokapsule koje sadrže fluorescentnu boju. Kada dođu u kontakt s kemijskim tvarima koje proizvode patogene bakterije, kapsule se otvore i otpuštaju boju, ali ne reagiraju na one bakterije koje normalno imamo na koži.

Dijagnosticiranjem inficiranja rane kod pacijenata s opeklinama omogućit će se ciljani tretman pa će rane brže zarastati, smanjit će se ožiljci, spriječiti pretjerana upotreba antibiotika i nepotrebno bolno micanje zavoja kod pacijenata kod kojih se infekcija nije pojavila. Pokaže li se na kliničkim ispitivanjima da su ove obloge efikasne, proizvodnja bi mogla početi već sljedeće godine.

Još jedna novost u proizvodnji obloga

U proizvodnji obloga za rane pojavila se još jedna inovacija. Uskoro bi se mogli početi koristiti ljušture rakova za brže zarastanje rana. Ključni sastojak ovih obloga je mineral kitosan kojeg ima u ljušturama školjkaša. Poznato je da on pomaže zarastanju i ima sposobnost da ubije bakterije. U Kini se već stoljećima koristi u tretiranju rana.

Sveučilište u Boltonu koje je patentiralo proizvod, načinilo je obloge, za koje se vjeruje da su prve na svijetu. Započela je komercijalna proizvodnja, a na tržištu će se pojaviti za nekoliko dana.