Opširna studija sugerira da koronavirus zbilja je sezonski

Visoke temperature mogu pomoći smanjenju širenja, ali to ne znači da virus ljeti nestaje

Illustration of a coronavirus under a microscope.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ljetne temperature i tropska klima zaista mogu pomoći smanjenju širenja Covida-19, sugerira novo istraživanje autora sa Instituta Heidelberg za globalno zdravlje u Njemačkoj i Kineske akademije medicinskih znanosti u Pekingu.

Studija je otkrila da mjesta koja imaju visoke temperature i duge sate sunčane svjetlosti, poput zemalja blizu ekvatora i onih koje imaju toplo ljeto, imaju nižu stopu slučajeva koronavirusa u usporedbi sa zemljama koje su udaljenije od ekvatora i imaju hladniju klimu.

Otkrića su se održala i nakon što su znanstvenici uzeli u obzir i druge čimbenike koji bi mogli utjecati na širenje infekcije i na broj prijavljenih slučajeva, poput razine urbanizacije u zemlji i intenzitet testiranja.

‘Bolest neće tijekom ljeta nestati’

Ipak, autori naglašavaju da njihova otkrića ne znače da će ljetno doba eliminirati Covid-19 ali će ipak značiti mali predah.

“Naši rezultati ne impliciraju da će bolest tijekom ljeta nestati ili da neće utjecati na zemlje blizu ekvatora”, napisali su autori u svome radu objavljenom u časopisu Scientific Reports. “Umjesto toga, više temperature i intenzivnije UV zračenje ljeti će dodatno podržavati mjere javnog zdravstva za suzbijanje širenja virusa”, piše Live Science.

Zašto neki virusi slijede sezonski obrazac?

Mnogi respiratorni virusi, uključujući gripu, pokazuju sezonski obrazac, vrhunac dosežu zimi i padaju ljeti. Znanstvenici ne znaju posve sigurno zašto neki virusi slijede sezonski obrazac ali se misli da ulogu imaju brojni faktori.

Studije sugeriraju da su mnogi respiratorni virusi stabilniji i dulje se zadržavaju u zraku na niskim temperaturama i uz nisku vlagu. Ljudsko ponašanje kao okupljanje u zatvorenim prostorima također bi moglo potaknuti prijenos.

Visoke temperature i vlaga, utvrdile su studije, smanjuju sposobnost preživljavanja virusa u laboratorijima ali nije sigurno prenosi li se to u stvarni život.

Analizirali podatke iz 117 zemalja

Znanstvenici su analizirali podatke iz 117 zemalja, od početka pandemije do siječnja ove godine. Utvrdili su da je svaki porast geografske širine od ekvatora, za jedan stupanj, povezan s povećanjem broja slučajeva Covida-19, na milijun ljudi za 4,3 posto.

Nalazi također znače da prijetnja ponovnog oživljavanja epidemije može ojačati tijekom zime kao što se vidjelo u mnogim zemljama sjeverne hemisfere u prosincu 2020. i siječnju 2021. godine.

Autori napominju da je njihova studija uključivala podatke samo do početka siječnja, prije nego su brojne varijante virusa poletjele po svijetu pa nije jasno hoće li one imati sličan sezonski obrazac.