Osam efikasnih načina za liječenje blage depresije (u koju ponekad svi uletimo)

Depresiju može pokrenuti stresan događaj i može je pratiti kronična bolest ili bol

FOTO: Eirik Newth/Flickr

Blaga depresija je poremećaj raspoloženja koji pogađa svakoga u nekom trenutku života, a karakterizira je osjećaj tuge, ljutnje ili frustracije. Takvi osjećaji traju tjednima ili mjesecima i utječu na svakodnevni život.

Prate je problemi sa spavanjem ili koncentracijom, izljevi bijesa i izbjegavanje socijalnih situacija. Uobičajene su promjene u težini, ili gubitak ili dobitak.

Depresiju može pokrenuti stresan događaj i može je pratiti kronična bolest ili bol. Stariji ljudi koji su socijalno izolirani imaju je češće. Žene su u većem riziku od muškaraca. Važne su i genetske predispozicije i razine hormona kao što je serotonin. Što pomaže:

1. Tjelesna aktivnost

Vježbanje
Vježbanje Håkan Dahlström/Flickr

Vježbanje uistinu ima terapeutski učinak. Revizije 13 pokusa objavljenih u Journal of Psychiatry, pokazuju da su pacijenti sa depresijom koji su sudjelovali u tjelesnim aktivnostima kao što je trčanje, šetanje, vožnja bicikla i plivanje, pokazali veliko poboljšanje. Kada smo u depresiji teško je pronaći motivaciju da se uputimo u teretanu pa nije loša ideja da zadamo sebi lakše ciljeve kao na primjer kratka šetnja ili joga prije nego se krenemo na sat pravog treninga.

2. SAM-E ( i B vitamini)

Liječnica Victoria Maizes, direktorica centra za integrativnu medicinu u Arizoni, kaže da ovaj nadomjestak pomaže depresivnim ljudima. SAM-e (S-adenosil-L-metionin) uziman sa jednim miligramom B12 vitamina i folata od 800 mcg povisuje razine dopamina, norepinefrina i drugih neurotransmitera. Doziranje počinje sa 400mg i povećava se na maksimalno 1600mg dnevno. Ovaj nadomjestak pokazuje dobar učinak i ako se uzima sa antidepresivima. Utječe na poboljšanje općeg stanja i tjelesnog i psihičkog, smanjuje umor, stres i iscrpljenost.

3. Cjelovite namirnice i Omega 3

Hrana iz mora štiti od depresivnih stanja
Hrana iz mora štiti od depresivnih stanja Tounsi ben Tounsi/Flickr

Zapadnjačka prehrana bogata procesuiranim mesom i rafiniranim ugljikohidratima povezana je sa pojavom depresije. Prehrana bogata cjelovitim namirnicama pokazuje manji broj nesretnih ljudi. Hrana iz mora, isto tako, štiti od takvih stanja. Oni koji jedu više ribe, manje su u depresiji. I kapsule ribljeg ulja će pomoći.

4. Terapija svjetlom

Kutije koje emitiraju sunčevo svjetlo dugo se već koriste u tretiranju sezonskog poremećaja raspoloženja, stanja koje donosi zima. Stručnjaci smatraju da bi moglo pomoći i u liječenju depresija koje nisu vezane uz zimsko godišnje doba. Nizozemska studija pokazala je da je izlaganje takvom umjetnom sunčevom svjetlu kroz 3 tjedna dovelo do znakovite promjene i poboljšanja raspoloženja. Smatra se da svjetlo aktivira područje u mozgu koje kontrolira cirkadijski ritam i potiče lučenje melatonina, a moguće je da regulira i hormon stresa kortizol.

5. Meditacija

Meditacija i druge vježbe fokusiranja mogu promijeniti funkciju ključnih područja u mozgu
Meditacija i druge vježbe fokusiranja mogu promijeniti funkciju ključnih područja u mozgu Eirik Newth/Flickr

Meditacija i druge vježbe fokusiranja mogu promijeniti funkciju ključnih područja u mozgu koje procesuiraju emocije i bol. Pacijenti u depresiji sa bolestima srca koji su pohađali 4 puta tjedno satove meditiranja, kreativnog pisanja, planinarenja, bubnjeva, kiparstva odmah su počeli pokazivati poboljšanje i smanjenje simptoma depresije. Ako vam je sve to novo pokušajte slušajući meditacije i učite tehniku dubokog disanja na kompjuteru.

6. Antidepresivi

Istraživanja u Americi su pokazala da oko 25 posto žena srednje dobi uzima antidepresive od kojih mnogi djeluju na reguliranje kemikalija u mozgu kao serotonina, dopamina i norepinefrina. Antidepresivi se pokazuju učinkoviti u slučajevima ozbiljne depresije koja dugo traje. Psihoterapija je prvi korak liječenja blage i umjerene depresije dok bi antidepresivi bili više za ljude koji pate od teške i kronične depresije.

7. Kognitivno-bihevijoralna terapija

10541104146_d5f6f0a67e_z

Puno psihoterapija pomaže depresiji. Kognitivno-bihevijoralna terapija uči pacijente kako da izbjegnu negativne misli, kako da postanu svjesniji simptoma i otkriju odnose, situacije ili druge faktore koji mogu pojačati depresiju. Brazilski znanstvenici su utvrdili da je već sedam terapija ne samo smanjilo simptome nego je reduciralo upale u mozgu koje mogu utjecati na depresivni poremećaj. Studija sa Boston Universitya utvrdila je da kognitivno- bihevijoralna terapija pomaže puno više nego druge slične terapije.

8. Gospina trava

Tridesetak studija pokazalo je da gospina trava pomaže blagoj depresiji isto koliko i antidepresivi. Ne bi se smjelo uz gospinu travu uzimati lijekove za metabolizam kao kontraceptive . Preporučena doza je 900 do 1500 mg dnevno.