Osam metara visok kip Atlasa restauriran je i izložen u Dolini hramova na Siciliji

Ovaj najveći arheološki park na svijetu pod zaštitom je UNESCO-a

FOTO: Wikimedia

Poslije 20 godina restauracije, kolosalni kip Atlasa, visok osam metara, ponovno stražari u drevnom Zeusovom hramu u gradu Agrigento na Siciliji, javlja The Guardian.

Kip je nastao u petom stoljeću prije naše ere, i jedan je od otprilike 38 sličnih spomenika Atlasa, ugrađenih u Zeusov hram. Kipovi su stajali između stupova, po redu, s podignutim rukama i činilo se da drže nikad završenu strukturu.

Za kaznu nosio nebo

U grčkoj mitologiji, Atlas je bio Titan, bog koji se pobunio u ratu protiv Zeusa. Za kaznu je morao na svojim ramenima nositi nebo. Ali kameni kipovi, za razliku od mitološkog Atlasa, nisu mogli Zeusov hram zauvijek držati. Potresi i drugi događaji kroz povijest, doveli su do rušenja.

Dijelovi kipova su dugo bili razbacani okolo, a 1812. godine mladi britanski arhitekt Cockerell, prvi je identificirao jednu od Titanovih golemih glava od pješčenjaka, shvativši da to nije dio zabata svetišta već dio kipa. Stoljeće kasnije, 1920. godine, arheolog Pirro Marconi prvi je pokušao rekonstruirati jednog od Atlasa koji je danas u Arheološkom muzeju u Argigentu.

Izazova rekonstrukcija

Sadašnji projekt rekonstrukcije započeo je 2004. godine, kada je park Dolina hramova, krenuo s opsežnom kampanjom istraživanja na toj lokaciji koju je vodio Njemački arheološki institut. Stručnjaci su kategorizirali 90 fragmenata s najmanje osam kipova Atlasa.

Rekonstrukcija kipa u stojećem položaju bila je posebno izazovna jer se nije moglo samo naslagati dijelove kipa, jednog na drugi, već su fragmente pričvršćivali na metalne police koje podupire veća metalna konstrukcija.

Pod zaštitom UNESCO-a

Najveći arheološki park na svijetu, Dolina hramova, pod zaštitom je UNESCO-a. Na 1600 hektara nalaze se ruševine sedam hramova, gradske zidine, ulazna vrata, agora, rimski forum, nekropole i svetišta.

U doba zlatne antičke Grčke to je bila jedna od najviše naseljenih regija. U petom stoljeću tu je živjelo više od 100.000 ljudi. Grad su osvojili i uništili Kartažani, 406. godine prije Krista. Rimljani su naselje vratili tijekom Punskih ratova i započeli monumentalnu urbanu obnovu.