Osam načina na koji nesvjesno usporavate metabolizam, otkrijte što možda radite loše i kako to popraviti

Problem se krije u izbjegavanju mliječnih proizvoda i ugljikohidrata

FOTO: flickr

Čuli ste već i prije da biste ubrzali metabolizam, morate izgraditi mišiće, morate piti dosta vode i provoditi manje vremena sjedeći. Ali postoji niz drugih faktora koje treba uzeti u obzir jer možda se mučite sa svojim metabolizmom, a da niste ni svesni gdje griješite.

Jedan od glavnih problema krije se u izbjegavanju određene hrane. Tako mnogi ne konzumiraju mliječne proizvode i ugljikohidrate i na taj način usporavaju metabolizam. Smanjite toplinu prostorije u kojoj boravite, jedite orašaste plodove te vježbajte u ranim jutarnjim satima. Pogledajte što možda radite loše i kako to popraviti.

1. Ne uzimate mliječne proizvode

sirko
Konzumirajte sir flickr

Mišići su jako važni za održavanje jakog metabolizma. Žene koje uzimaju 3-7 puta dnevno mliječne proizvode izgube više masti i dobiju više mišićne mase nego žene koje to ne čine, kaže istraživanje sa McMaster University. Mliječni proizvodi su bogat izvor visokovrijednih proteina sirutke i kazeina. Sirutka je vrlo zdrava i potiče sintezu proteina koji pomaže izgradnji mišića, a kazein zaustavlja razgradnju proteina i održava vitku liniju. Uzmite barem 3 puta dnevno jogurt, mlijeko ili sir.

2. Povisujete temperaturu prostora

Da biste izgubili masnoću, snizite temperaturu. Smanjite temperaturu spavaće sobe na 19 stupnjeva i izgubit ćete dvostruku količinu smeđeg masnog tkiva, vrstu masti koja troši kalorije, kažu znanstvenici sa National Institute of Health. Smeđa mast postaje aktivnija na nižim temperaturama kako bi nas zagrijala. Što je ona aktivnija, više ćete kalorija potrošti tijekom dana. Prerano je reći koliko dugo trebate provesti na hladnome da bi osjetili promjene, ali svakako smanjite temperaturu prostora u kojem radite, spavate, boravite i budite više vremena vani.

3. Posve ste izbacili ugljikohidrate

rizoto
Jedite smeđu rižu flickr

Istina je da brojne studije pokazuju da je za brzi gubitak težine efikasnije ukinuti ugljikohidrate nego masti. Ali to nikako ne znači da biste trebali posve eliminirati ugljikohidrate iz prehrane, osobito ako redovito vježbate. Tijekom vježbanja, mišići traže glikogen iz ugljikohidrata pohranjenih u tijelu. Ako ne uzimate dovoljno ugljikohidrata, razine glikogena biti će preniske i nećete imati energije za dovoljno intenzivno vježbanje. Rezultat je da ćete utrošti manje kalorija tijekom vježbanja i posije jer tijelo neće trebati puno energije da bi se oporavilo. Savjet stručnjaka je da se uzme jedna porcija ugljikohidrata, veličine dlana, kao primjerice smeđa riža, krumpir, zobena kaša uz svaki glavni obrok.

4. Brzate kroz trening snage

Intenzivno vježbanje bicepsa, dizanje utega, ulaganje maksimalne snage su izvrsni način da se izgrade mišići. Ali prebrzo prolaženje kroz sve te korake u teretani, učinit će da propustite glavne pokretače matabolizma koje dolaze od ekscentričnih pokreta. Ekscentrično vježbanje je faza u kojoj se mišić izdužuje, to se zove negativna faza pokreta, za razliku od koncentrične faze u kojoj se skraćuje, pozitivna faza pokreta. Najjači smo u ekscentričnoj fazi pokreta čak za dvostruko više pa to traži od tijela više vremena za oporavak u usporedbi sa koncentričnim ili pokretima dizanja. Grčko istraživanje pokazuje da su žene koje su se fokusirale na ekscentrično vježbanje povećale sagorijevanje masti za 5 do 9 posto nakon 8 tjedana.

5. Pogrešan međuobrok

orasiii
Grickajte orahe flickr

Umjesto da posegnete za primjerice rižinim kolačićem kad osjetite glad, uzmite kakav orašasi plod. Jednu šaku. Poluzasićene masne kiseline, osobito orasi povećavaju aktivnost određenih gena koji kontroliraju sagorijevanje masti, pa trošite više kalorija tijekom dana kaže studija iz The American Journal of Clinical Nutrition.

6. Mislite na trajanje vježbanja umjesto na intenzitet

Ako vježbate 3 puta tjedno jačim intenzitetom po dvadeset minuta, izgubit ćete 3 kilograma više nego osobe koje vježbaju 40 minuta 3 puta tjedno, tvrdi studija iz Australije. Trening u intervalima također daje bolje rezultate jer je poslije vježbe potrošnja kisika veća što znači da ćete nastaviti sagorijevati kalorije još jedan dio vremena nakon neke vježbe.

7. Sol

bakalarko
Neka vam bakalar bude na meniju flickr

Morska sol je ukusnija od drugih soli ali joj nedostaje joda, ključnog elementa koji treba štitnjači. Štitnjača kontrolira metabolizam. Bez dovoljno joda, štitnjača ne može proizvoditi hormone što usporava metabolizam. Pazite da je sol jodirana i jedite hranu u kojoj ima joda, jaja, morske trave, bakalar, morski plodovi, banane, brusnice, krumpir.

8. Vježbate u krivo vrijeme

trko
Trčite ujutro flickr

Dnevna svjetlost je bitna za zdravlje metabolizma, pa izađite trčati najbolje ranije ujutro, kažu istraživanja. Ljudi koji upijaju sunčevu svjetlost rano ujutro, imaju manji indeks tjelesne mase nego oni koji vježbaju kasnije. Northwestern University špekulira da rano jutarnje svjetlo pomaže regulaciji cirkadijskog ritma koji kontrolira bezbrojne funkcije u tijelu, od toga koliko kvalitetno spavate i koliko energije trošite, koliko jedete, sve komponente važne za efikasan metabolizam.