Osobe koje osjećaju krivnju su skloniji pokazivanju empatije, barem tako tvrdi novo istraživanje

Osobe s krivnjom bolje prepoznaju emocije na temelju facijalnih ekspresija drugih

Vio and Mama Hug
FOTO: dbzer0/Flickr

Osobe koje osjećaju krivnju sklonije su pokazivanju empatije jer mogu bolje pročitati emocije drugih na temelju njihovih facijalnih ekspresija, tvrdi novo istraživanje.

Osobe koje pokazuju krivnju bolje su rješavale testove u kojima moraju povezati lica glumaca s emocijama, otkrivaju znanstvenici, a psiholozi navode da te osobe mogu bolje identificirati emocije poput sreće, tuge, gađenja, straha i ljutnje, a postoji mogućnost da su one manje agresivnije.

Australski znanstvenici su proveli istraživanja na 363 ispitanika tijekom kojeg su morali navesti kako bi se osjećali u 11 hipotetičkih situacija s negativnim ishodom i prepoznati emocije na licima glumaca na slikama.

Razlika između krivnje i srama

19226639984_da7971fd07_o
Osobe koje osjećaju sram lošije prepoznaju emocija na licima fcafca/Flickr

Oni koji su se osjećali krivim i koji su se složili s tvrdnjom da su trebali prepoznati problem i bolje odraditi posao, pokazali su veliku razinu empatije s licima glumaca. Osobe koje su osjećale sram i osobe koje su pokazale da ih negativna situacija ne dira bili su lošiji u prepoznavanju emocija na licima glumaca.

Znanstvenici Sveučilišta La Trobe, Victoria i Melbourne razlikovali su one koji su imali osjećaj krivnje zbog hipotetičke situacije od onih koji su imali osjećaj sramote kada ih se pitalo “Što to govori o meni?”

Povezanost krivnje i empatije

“Pokazivanje krivnje pozitivno je povezano s mogućnosti prepoznavanja emocija na temelju facijalnih ekspresija. Osobe koje su sklonije pokazivati osjećaj srama nemaju tu sposobnost prepoznavanja emocija na temelju facijalnih ekspresija”, navode znanstvenici u članku objavljenom u časopisu Cognition and Emotion.

“Otkriće pokazuje da teorija prema kojoj su krivnja i empatija povezani može pomoći u objašnjavanju suprotnosti između krivnje i sklonosti agresivnom ponašanju”, tvrde znanstvenici.