Kako su Babilonci pratili kretanje Jupitera metodom koja je u Europi bila nepoznata idućih 1400 godina

Znanstvenici su otkrili da su se drevni Babilonci prvi koristili geometrijom

Jupiter full globe
FOTO: University of Arizona/NASA/JPL

Babilonci su koristili rane oblike matematike kako bi pratili kretanje Jupitera, zaključili su nizozemski znanstvenici. Tehnika koja je postala osnova modernih grafičkih prikaza u Europi se pojavila tek 1400 godina kasnije.

Povjesničari znanosti otkrili su dokaze da su babilonski svećenici između 350. godine prije nove ere i 50. godine p.n.e. osmislili i koristili apstraktni oblik geometrije za kojeg se mislilo da je prvi put osmišljen u 14. stoljeću.

Praćenje kretanja planeta

Iako je algebra i geometrija bila poznata pojava u drevnom Babilonu kao i u staroj Grčkoj, ovo su prvi dokazi da su Babilonci koristili geometriju kako bi pratili nepravilno kretanje planeta, izjavio je Mathieu Ossendrijver, profesor povijesti drevnih znanosti na sveučilištu Humboldt u Berlinu.

“Novo otkriće je da su Babilonci također koristili geometriju i astronomiji. Imamo dokaze da su koristili geometrijske likove kako bi procijenili kretanje planeta. Najuzbudljivije saznanje je da su oni koristili nešto što sliči modernim grafikonima. Geometrijski likovi što predstavljaju apstraktni matematički prostor. To je stvarno novo i uzbudljivo otkriće jer smo prije mislili da je to prvi put izmišljeno znantno kasnije, oko 1350. godine”, ispričao je Ossendrijver za britanski Independent.

Detalji kretanja Jupitera

Klinasto pismo
Klinasto pismo hapal/Flickr

Na glinenim pločama klinastim pismom zabilježili su detalje praćanja kretanja Jupitera tijekom prvih 60 dana iznad horizonta tog najvećeg planeta Sunčevog sustava. Budući su mjerili tijek vremena i udaljenost Jupitera, mogli su izračunati put kojeg je taj planet prevalio u nekom vremenskom razmaku. Upravo ti izračuni kretanja objekta korištenjem geometrijskih principa bili su nečuveni prije 14. stoljeća.

“Glinene ploče ispisali su svećenici u hramu. Izračunali su položaje svih pet planeta za koje su znali, ali Jupiteru je posvećeno najviše tekstova. Vjerojatno zato što je Jupiter povezan s Marudkom, vrhovnim božanstvom Babilona”, zaključio je Ossendrijver.