Otkriven je novi egzoplanet koji bi mogao biti najpogodniji dosad za život

Ross 128 b jednako je velik kao Zemlja i ima sličnu temperaturu

FOTO: M. KORNMESSER/ESO

U današnje doba relativno često se otkrije neki novi planet koji bi mogao biti pogodan za život, no Ross 128 b mogao bi biti poseban, jer se nalazi samo 11 svjetlosnih godina od našeg Sunčevog sustava. Uz blizinu, Ross 128 b je otprilike jednake veličine kao Zemlja te ima gotovo jednaku površinsku temperaturu, što znači da bi teoretski mogao podržavati život.

Ross 128 b napravi orbitu oko svoje zvijezde svakih 9,9 dana. To njegovo sunce, Ross 128, crveni je patuljak, što je jedna od najhladnijih i najčešćih zvijezda u galaksiji, s najslabijim sjajem gledano sa Zemlje. Upravo zbog svoje učestalosti, crveni patuljci postaju sve češći predmet istraživanja znanstvenika. Nadaju se da će u tim istraživanjima pronaći što više egzoplaneta – dakle, planeta izvan našeg Sunčevog sustava – koji su pogodni za život.

Zbog blizine suncu, dobre su šanse da imaju tekuću vodu

Astronomi europskog južnog opservatorija su Ross 128 b pronašli putem svojeg sustava High Accuracy Radial velocity Planet Searcher (HARPS). HARPS je smješten unutar opservatorija La Silla u Čileu, gdje mnoge svjetske znanstvene organizacije imaju svoje teleskope. Znanstvenici su pronalazak objavili danas u znanstvenom časopisu Astronomy and Astrophysics. U članku su naveli da je ovo “njihov maleni doprinos u traganju za Zemljom 2.0”.

U zadnjih par godina bilo je nekoliko sličnih pronalaska, poglavito Prroxima b i sustav planeta TRAPPIST, koji su također pronađeni u orbitama crvenih patuljaka. Oni se smatraju našom najboljom šansom u potrazi za planetima pogodnim za život izvan našeg sunčevog sustava. Naime, nalaze se unutar “naseljive zone” svojih sunca, što znači da su dobre šanse da bi se na tim planetima mogla nalaziti i tekuća površinska voda, što je nužno za podržavanje života kakav mi poznajemo.

 

Bit će nam najbliži egzoplanet, ali za 79.000 godina

Astronomi još uvijek ne znaju nalazi li se Ross 128 b unutar te naseljive zone, no smatraju da su šanse dobre, kada se uzme u obzir sve što znamo o crvenim patuljcima. Ross 128 b je oko 20 puta bliži svojoj zvijezdi nego što je Zemlja Suncu, ali zbog njegove relativne hladnoće i malene veličine planet bi potencijalno mogao biti ugodne temperature za ljude. Zbog slabosti njegovog crvenog patuljka, zračenje je samo 1,38 puta veće nego na Zemlji. Osim toga, Ross 128 b je zanimljiv jer je, kako kažu znanstvenici, tih. Odnosno, na njemu nema seizmičkih aktivnosti niti sličnih nasilnih epizoda kakve se znaju događati drugim planetima u blizini crvenih patuljaka. Primjerice, Proxima Centauri – zvijezda oko koje orbitira Proxima b – često zna taj planet zasuti smrtonosnim zrakama ultraljubičaste i elektromagnetske radijacije.

Proxima b je, međutim, bliži od Rossa 128 b, s udaljenošću od 4,2 svjetlosne godine. Udaljenost Rossa 128 b mogla bi se s vremenom smanjiti, jer njegov sunčev sustav – pa tako i sam planet – dolaze sve bliže našem sustavu. Za oko 79.000 godina Ross 128 b trebao bi postati naš najbliži egzoplanet. Znanstvenici kažu da će biti idealan kandidat za istraživanje kada se 2025. godine u rad pusti ELT, južnoeuropski Extremely Large Telescope (ekstremno veliki teleskop).