Ova tetovirana žena je najopakiji lovac na krivolovce u Africi. I voli se slikati

Kinessa Johnson je ratna veteranka koja u Africi snajperom spašava ugrožene vrste

Nakon što je četiri godine gradila vojnu karijeru, uključujući sudjelovanje u ratu u Afganistanu, Amerikanka Kinessa Johnson se pridružila VETPAW organizaciji (Veterans Empowered to Protect African Wildlife) i zaputila se u Afriku kako bi postala lovac na krivolovce.

Kinessa je savjetnica i trenerica istočnoafričkim čuvarima parka. Njen rad uključuje obučavanje čuvara kako bi mogli pratiti krivolovce, a glavni cilj obuke je da se izbjegne sukob iako bi oni trebali biti spremni ako do njega dođe.

“Većinu vremena, svatko tko je u rezervatu s oružjem smatra se opasnim, i ako čuvari smatraju da su u opasnosti mogu pucati na njega. Naš cilj je spriječiti oružani sukob kroz stratešku obuku i metode prevencije. Radimo rame uz rame sa čuvarima parka i to je zbilja jedno poučno iskustvo za sve nas.” izjavila je Johnson za USA Today.

Svoj rad pokazuje na društvenim mrežama

Njen rad na zaštiti životinja privukao je pažnju putem društvenih mreža. Na Instagramu je objavila puno slika koje pokazuju posao kojim se bavi.

Osim što je djelovanje krivolovaca opasno za biološku raznolikost vrsta, ono je ujedno postalo profitabilnim poslom koji financira organizirani kriminal u afričkoj regiji. Prema organizaciji African Wildlife Fundation, rog nosoroga se prodaje po cijeni za 210.000 kuna za pola kile, dok se bjelokost prodaje po cijeni od 7.000 kuna za pola kile. Od 1960. godine populacija crnog nosoroga se smanjila za 97.6 posto, a na cijelom kontinentu se nalazi nešto manje od 900 planinskih gorila.

“Ekonomski gledano krivolov je kratkotrajno rješenje za zajednice, ali on uvelike uništava eko-sustav i poslove kao što su poljoprivreda. Zajednice bi mogle zarađivati od turizma koji bi bio koristan za njihovu financijsku politiku. Krivlov se danas može smatrati vrstom terorizma.” tvrdi profesor sa kolumbijskog Sveučilišta za ekologiju i evoluciju.

Krivolovom do velikog profita

Bande i kriminalci su stvorili praksu brzog ubojstva velikog broja životinja, izbjegavaju pucanje na njih iz helikoptera noću, a slijeću kratko kako bi odstranili određeni dio njihova tijela. UNEP (United Nations Environment Programme) smatra kako ilegalnu prodaju životinjskih dijelova izvode kriminalne grupe koje rade uzduž granica. Privlači ih visoki profit i niska razina rizika koja je povezana sa slabom vladom i malim kaznama.