Ovaj grad mora pokupiti sve svoje stvari i preseliti se tri i pol kilometra istočno. Ozbiljno

Kiruna, grad u Švedskoj, seli se zbog kopanja rudnika zbog čega se urušava

FOTO: Wikipedia

U švedskom gradu Kiruni 18.200 stanovnika ovisi o rudnicima u kojima ih većina radi. Zbog sve većeg pomanjkanja željezne rude stanovnici su bili prisiljeni odlučiti hoće li nastaviti živjeti na području koje bi moglo biti geološki nestabilno zbog sve dubljeg kopanja ili će se preseliti nekamo drugdje. Zbog velikih pukotina koje se već pojavljuju po gradu, stanovništvo je odlučilo preseliti se, a ranije ove godine cijeli se grad počeo seliti tri i pol kilometra istočno.

Preseljenje cijeloga grada je komplicirano, a mnogi smatraju kako selidba može poslužiti kao prilika za planiranje novog modernog gradskog izgleda Kirune. Švedska arhitektonska tvrtka White i dizajnerska tvrtka Kjellander + Sjöberg rade plan prostornog uređenja novog mjesta na koje će grad preseliti, a riječ je o području na kojem se nalazi čisti kamen škriljevac.

Novi grad bi trebao imati više kulture

Unatoč malenoj površini, do izvaljenog i nefokusiranog grada teško je doći pješke, ali precizno planiranje nove Kirune trebalo bi potaknuti društvo da bude aktivnije u gradskom životu. Sužene ceste koje su dizajnirane za zaštitu pješaka od vjetra postavit će se oko centralnog trga, koji će biti žarišna točka grada zbog festivala koji će se održavati dva puta godišnje.

Stanovnici će živjeti u dobro izoliranim stanovima u ulicama raspoređenim na osi istok-zapad. Žele urbanizaciju i kulturu u gradu koji se dosad smatrao hladnim zbog napuštenih rudnika koji ne privlače turiste i zbog teške rodne neravnoteže jer mlade žene napuštaju Kirunu.

Preselit će se i neke zgrade, ostale će reciklirati

Neke od kuća će se preseliti
Neke od kuća će se preseliti Wikipedia

Iako će grad dobiti potpuno nov izgled, neće sve zgrade biti nove. Mnoge stare građevine, kao što su toranj sa satom i crkva iz 1912. godine, koje se ističu izdržjivošću i kvalitetnom konstrukcijom, također će preseliti.

Dotrajale građevine neće biti odbačene. Razrušene zgrade će se upotrijebiti za reciklažu na odlagalištu koje se zove Portal, gdje će stanovnici moći ostaviti ili uzeti drvo, željezo i staklo za projekte u novoj Kiruni.

Dva vala preseljenja

Mnogi se nadaju da će se većina stanovnika preseliti u dva vala u idućih 20 godina. Planiraju se u idućih 85 godina potpuno maknuti sa stare lokacije.

Stanovnici znaju za ovaj plan još od 2004. godine kada je državna rudna tvrtka Luossavaar-Kiirunavaara AB (LKAB) prvi put odlučila da treba kopati dublje od sadašnjih rudnika i ujedno poremetiti temelje grada.

Mnogima je život stao zbog nesigurnosti kada i kamo će se preseliti. Maleni najsjeverniji grad u Švedskoj prihvaća dugoročni proces preseljenja, a u svemu će im pomoći tisuće arhitekata, krajobraznih arhitekata, dizajnera okoliša, radnika, socijalnih antropologa, biologa i graditelja.