Ovaj mali ćelavac, to je vrapčić spašen nakon pada iz gnijezda na Knežiji. Sudeći po videu, dobro se oporavlja

Pričali smo s gospodinom iz zagrebačkog Ornitološkog laboratorija koji sad pomaže ptičici da preživi

Jedna gospođa iz Zagreba ovih je dana slučajno pronašla sićušnog, posve ćelavog vrapca koji je očito pao iz gnijezda. Javila se u Ornitološki laboratorij, odnosno društvo za zaštitu, pomoć i proučavanje ptica, koji sada brine o njemu.

“Gospođa koja nas je nazvala, pronašla ga je u srijedu na Knežiji i to još s dijelovima ljuske jajeta, što znači da se tek izlegao. Tako maleni ptići gotovo da nemaju šanse ako ispadnu iz gnijezda, pa da ga gospođa nije vidjela, sumnjam da bi preživio duže od par sati”, priča predsjednik društva Manuel Jacmenović.

Vrapčić prvog dana kad je nađen Facebook Ornitološki laboratorij

Griju ga i hrane kako bi to činili njegovi roditelji

Vrabac je u četvrtak, drugog dana svog života već bio bolje, što dosta dobro ilustrira video koji su snimili, a u kojem maleni cvrkuće i, čini se, traži hranu. No, još nisu posve sigurni je li se pri padu ipak ozlijedio. “Pao je s određene visine, sada još ne možemo znati ima li nekih ozljeda. Sljedećih dana ćemo mu pratiti stanje. Cijelo vrijeme ćemo ga i grijati pod prilagođenim izvorima topline i hraniti, kako bi to činili i njegovi roditelji”, priča. Hrane ga mješavinom kaše s animalnim proteinom i insektima koja bi mu trebala pomoći da fino oporavi i naraste.

Dan drugi..

Gepostet von Ornitoloski Laboratorij am Mittwoch, 6. Juni 2018

Nema razloga da ne izraste u zdravog vrapca

Sve u svemu, maleni je zasad dobro, no jedan od potencijalnih problema je imprint, odnosno početni dojam, objašnjava Jacmenović. “Vrabac ako prvo vidi vrapca, onda zna da je vrabac, ali ako prvo vidi čovjeka, on mu postaje mama. Zato ćemo mu kroz četiri, pet dana, kad mu se razvije vid, ponuditi vrapca kojeg već imamo ovdje, kako bi znao da je ptica. Njega će prvog vidjeti”.

Tako maleni vrapci, ako se ne spase odmah, obično ne prežive dulje od dva sata Ornitološki laboratorij

Dodaje da nema nikakvog razloga da ptić, uz dovoljno brige, ne stasa u odraslu, zdravu pticu. “Usprkos svemu, vjerujemo da će ući i uklopiti se u neko homogeno jato vrabaca”, zaključuje Jacmenović koji napominje da im se uvijek mogu javiti građani kojima treba pomoći oko neke ptice.