Ovih sedam stvari događa se u našem tijelu kada unosimo prevelike količine proteina

Neprestano osjećamo mučninu, a javlja se i dehidracija

FOTO: eceveryshop/Flickr

Mnogi treneri danas kunu se u prehranu koja se bazira na velikoj količini proteina (i masti), a iz koje su gotovo u potpunosti izbačeni ugljikohidrati. Na taj način, tvrde, lako je izgubiti višak kilograma te je lakše izgraditi mišiće, naravno, uz vježbanje, jer su proteini ti od kojih smo i sami u velikoj mjeri izgrađeni.

No, je li prehrana koja se bazira na prevelikim količinama proteina zaista pametna i dobra za naše zdravlje? Stručnjaci tvrde da nije. Istina je da normalne količine proteina pomažu u gubitku kilograma i da nam zaista mogu pomoći izgraditi mišiće, ali, kao i kod svih drugih stvari, ni s proteinima nije dobro pretjerivati.

Ustvari, ako konzumiramo prevelike količine proteina, mogu se pojaviti neke dosta ozbiljne posljedice za naše zdravlje, kao i na naš životni vijek, a portal Eat This prenosi ovih sedam stvari koje se događaju u našem tijelu kada je naša prehrana bazirana na pretjeranom unosu proteina.

Javlja se loš zadah

Ni češće pranje zubi neće riješiti loš zadah
Ni češće pranje zubi neće riješiti loš zadah Jenn Nagano/Flickr

Većina ljudi koja iz svoje prehrane izbaci ugljikohidrate, istovremeno drastično poveća unos proteina, zbog čega se njihovo tijelo pretvara u vreću masnoća iz koje crpe svu energiju. Iako je to možda dobro za izgradnju trbušnih mišića (barem na samom početku takve prehrane), to nikako nije dobro za naš zadah. “Kada ne jedemo dovoljno ugljikohidrata, tijelo troši i koristi masnoće i proteine iz nas kao gorivo. A sve se to događa u procesu kojeg nazivamo ketoza. Nažalost, ketoni uzrokuju smrad iz usta kojeg se nije tako lako riješiti zubnom pastom ili vodicom za ispiranje usta”, tvrdi nutricionistica Isabel Smith. Povećanje količine ugljikohidrata, stoga, može vrlo lako riješiti ovaj problem, kao i povećanje unosa vode.

Debljamo se

Iako prehrana bogata proteinima i s vrlo malim količinama ugljikohidrata može pomoći kod instantnog gubitka kilograma, dugoročno će vrlo vrlo vjerojatno uzrokovati nepotrebno debljanje, pokazala je nedavno provedena španjolska studija. Znanstvenici su u razdoblju od šest godina ispitivali 7 tisuća sudionika o njihovim prehrambenim navikama te su dokazali da su se oni koji su se hranili velikim količinama proteina debljali puno više (neki su se udebljali za čak 10 posto svoje prvotne težine).

Stvara se salo na trbuhu

14773113707_88046531d8_b

Ne samo da ovakva prehrana može uzrokovati debljanje, već će većina kilograma koje dobijemo biti u obliku sala. Kada uzimamo više proteina nego što naše tijelo zaista treba (a treba otprilike 1 gram na 1 kilogram kod muškaraca, te nešto manje od 1 grama na 1 kilogram kod žena), taj će se višak vrlo vjerojatno pretvoriti u masnoću, dok će se višak aminokiselina jednostavno izlučiti.

Uništavaju se bubrezi

Kada uzimamo velike količine crvenog i bijelog mesa i bilo koju drugu vrstu proteina kako bismo izgradili mišiće, u isto vrijeme u tijelo unosimo i dušik, koji se prirodno nalazi u aminokiselinama od kojih su proteini izgrađeni. A kada pretjerujemo s unosom proteina, našim bubrezima zadajemo previše posla, jer moraju raditi duplo više kako bi se riješili viška dušika. “Kratkoročno, to i nije toliko opasno, ali dugoročno – za zdravlje naših bubrega prehrana s previše proteina jako je rizična”, tvrdi nutricionistica Cassie Bjork.

Javlja se dehidracija

Treba povećati unos vode (obogaćene vitaminima)
Treba povećati unos vode (obogaćene vitaminima) Vicki/Flickr

Onaj višak dušika, osim što šteti bubrezima, uzrokuje i dehidraciju. “Velike količine dušika prilično su otrovne, zbog čega naše tijelo koristi vodu i tekućine kako bi ga ispralo, zbog čega ostajemo dehidrirani”, objašnjava Bjork.

Povećava se rizik od smrtnosti

Studija koja je provedena na nekoliko tisuća ispitanika, a trajala je gotovo 20 godina, pokazala je da osobe koje prehranu baziraju na velikim količinama proteina imaju veći rizik od raka nego ostali. Postoje i razne druge studije koje podupiru ovu prethodnu, kao ona koja je ispitivala 7 tisuća pojedinaca te je i u ovoj potvrđeno kako su osobe koje su konzumirale prevelike količine proteina imale veći rizik od smrtnosti nego ostali.

Osjećamo mučninu – gotovo cijelo vrijeme

Javlja se mučnina
Javlja se mučnina eceveryshop/Flickr

Kada jedemo previše proteinskih šejkova, jaja i pilećih prsa, naši probavni enzimi s tolikim se količinama proteina jednostavno ne mogu nositi, objašnjava Bjork. “To može dovesti do neredovite probave i mučnine, a smanjenje količine proteina može lako riješiti taj problem”, dodaje.