Ovo je prvi čovjek na svijetu izliječen od smrtonosnog raka mozga. Liječnici su mu davali samo devet mjeseci života

Preživio je smrtonosnu dijagnozu raka koji se rapidno širi

Prema medicinskoj literaturi, 41-godišnji Britanac Ben Trotman iz Sussexa, do sada je trebao biti mrtav. Njemu je prije dvije godine dijagnosticiran glioblastom, vrsta raka mozga koji se rapidno širi i s kojim pacijenti obično prežive samo devet mjeseci. No Ben danas uživa u životu sa svojom suprugom kao prvi pacijent kod kojeg se ova vrsta raka povukla, piše The Times.

On je odmah nakon dijagnoze prihvatio ponudu za sudjelovanje u prvom svjetskom kliničkom ispitivanju liječenja čiji je cilj potaknuti imunološki sustav da napadne tumor. Mjesecima nakon završetka liječenja, i na čuđenje i oduševljenje njegovih liječnika, nalazi su pokazali da je Trotmanov agresivni rak nestao. To je prvi ovakav zabilježeni slučaj. Ben sada živi normalnim životom kao prije dijagnoze.

Strahovit tijek bolesti

Kliničko ispitivanje vodio je dr. Paul Mulholland, specijalist za rak mozga u Sveučilišnoj bolnici u Londonu, koji je rekao da ono dokazuje da je konačno moguće izliječiti pacijente s glioblastomom. To je najčešći tip tumora na mozgu i svake godine zahvaća 3200 ljudi u Velikoj Britaniji. Ishodi bolesti su strašni. Od glioblastoma je preminula laburistička političarka Dame Tessa Jowell 2018., kao i pjevač Tom Parker iz boy benda The Wanted, koji je 2022. umro u dobi od samo 33 godine.

Liječenje ove vrste vraka desetljećima se nije poboljšavalo niti je napredovalo, sve do sada. “Standardno liječenje glioblastoma je operacija, radioterapija i kemoterapija. Onda ti se bolest vrati, onda imaš palijativnu skrb, pa umreš. Svaki put je ista priča. Moramo učiniti nešto drugačije”, ispričao je Mulholland.

Jaka reakcija na terapiju

Njegovo ispitivanje, koje je financirala dobrotvorna organizacija The National Brain Appeal, uključivalo je korištenje imunoterapije prije drugih, standardnijih tretmana. Lijek je kod Trotmana izazivao jaku glavobolju, za koju su liječnici rekli da je zapravo dobar znak jer pokazuje da mu se imunološki sustav “probudio” i napada tumor.

Mulholland se nada da će ispitivanje označiti prekretnicu u liječenju bolesti. “Vjerujem da imamo alate da to izliječimo. Moramo rano intervenirati kako bismo pacijentima dali najbolje šanse za dugotrajnije preživljavanje. To je važno ne samo za pacijente s rakom mozga, već i za sve druge zaostale vrste raka s lošim šansama za preživljavanje, poput raka gušterače”, poručio je liječnik.

Trotman je zasad jedini pacijent ispitivanja koje je trenutno ”na čekanju” zbog nedostatka preporuka pacijenata iz britanskih bolnica. Međutim, liječnik kaže da će se u budućim ispitivanjima sve većem broju novodijagnosticiranih pacijenata ponuditi isti imunoterapijski tretman.