Ovo je super; znanstvenici su uspjeli stvoriti papir koji možete obrisati i onda opet na njemu printati

Nova metoda bi mogla imati veliki utjecaj na zaštitu okoliša

FOTO: Wikimedia

Grupa znanstvenika s kineskih sveučilišta Nanjing University of Posts and Telecommunications, Nanjing Tech University i Northwestern Polytechnical University, razvila je novu vrstu papira koji se može izbrisati i po kojemu se može višekratno printati. U članku, objavljenom u časopisu Nature Communications, znanstvenici objašnjavaju kako su napravili papir, kako funkcionira i načine na koji ga kane poboljšati.

Papir koji se može izbrisati i nanovo upotrijebiti svakako će doprinijeti zaštiti planete jer proizvodnja papira zagađuje okoliš, a traženje novih izvora drva za proizvodnju papira vodi gubitku pošumljenih područja po cijelome svijetu. Papir, proizveden u Kini, vjerojatno to neće odmah promijeniti ali svakako nagovještava da se kemičari približavaju učinkovitoj zamjeni za papir.

Uspjeli su osam puta printati na jednom papiru

Novi je papir kombinacija papira i tinte. Papir je višeslojna podloga polimera prožetih kemikalijama koje reagiraju sa solima metala tako da proizvedu 7 različitih boja. Kemikalije u papiru reagiraju na specifične ione metala; cink, željezo i kobalt. Znanstvenici su dodali i fluorin da poboljšaju optička svojstva papira. Za printanje je korišten standardni printer sa tintom napravljenom sa mješavinom soli metala u vodenoj otopini. Znanstvenici kažu da im je uspjelo izbrisati tekst i po papiru nanovo printati, osam puta, prije nego je počeo gubiti intenzitet, a tinta je ostala na papiru šest mjeseci. Uzevši u obzir koliko se puta list papira može koristiti, trošak printanja tog papira bit će jednu petinu cijene printanja tradicionalnom tintom.

Grupa je napravila i papir koji se može brisati, a koji koristi samo vodu kao tintu. Napravljen je sa višeslojnim spojem cinkovog liganda koji, izložen vodi, reflektira narančasto svjetlo. Taj papir pokazuje samo jednu boju i svijetljiji je nego prvom metodom, a znanstvenici ističu da bi to mogao biti put od “zelenijeg” papira.

Još ne znaju kako stvoriti papir na kojem se nanovo piše višebojno

Ukratko, papir po kojem se može nanovo pisati, u posljednje vrijeme dominira u akademskim i tržišnim istraživanjima zbog potencijalnih prednosti na očuvanje okoliša, šuma, smanjenje zagađenja, očuvanje energije i održanje resursa. Njegova primjena u stvarnom životu ograničena je nedostatkom učinkovite strategije za stvaranje papira na kojem se može ponovno pisati višebojno, vodenom tintom, sadržaja koji dugo traju.

Ovim najnovijim dostignućem stvorila se učinkovita strategija stvaranja vrste papira na kojem se može višekratno pisati, bazirano na bojama i luminiscenciji. Papir omogućava korištenje višebojne tinte na bazi vode korištenjem vodenih otopina koje sadrže različite metalne soli. Sadržaj, otisnut na papir, može se očuvati 6 mjeseci što znači znatan napredak. Znanstvenici su uvjereni da bi se ova vrsta papira mogla smatrati prototipom višebojnog printanja kako bi se zadovoljile sve potrebe primjene.