Ovo pismo, koje je Capone iz zatvora poslao svome sinu, pokazuje nježnu stranu gangstera. I da je imao bend

Pismo, na tri stranice, prodano je na aukciji za 62.000 dolara

FOTO: Screenshot

Je li poznati gangster Al Capone imao i poneku nježnu crtu? Jedno intimno pismo koje je pisao iz zatvora pokazuje kako je bezobzirni ucjenjivač znao biti nježan. Pismo, na tri stranice, koje se prije nekoliko dana pojavilo na jednoj aukciji u Novoj Engleskoj, upućeno je Al Caponeovom sinu, Albertu Caponeu, zvanom Sonny. Monstruozni otac, Capone, ga je potpisao sa “Ljubav i poljupci, tvoj dragi otac Alphonse Capone 85”, što je bio njegov broj iz zatvora Alcatraz, u zaljevu San Francisca.

“Juniore, nastavi putem kojim ideš i nemoj dozvoliti da te išta pokoleba. Kada budeš tužan, Sonny, slušaj ploče onih pjesama o kojima sam ti pisao”, piše Capone. Dalje dodaje “ Drago moje srce, nadajmo se da će stvari, slijedeće godine, krenuti našim putem i da ću te zagrliti”.

Pismo prodano za 62.000 dolara

Robert Livingston, potpredsjednik bostonske aukcije RR, koja je održala aukciju u hotelu u Cambridgeu, u državi Massachusetts, kaže da je pismo prodano za 62.000 dolara (415.651 kuna) jednom kolekcionaru iz Chicaga i objašnjava kako obično mislimo da spodobe poput Caponea Amerika prezire ali u svijesti američke javnosti su narasli u legende.

Pismo koje je Al Capone poslao sinu
Pismo koje je Al Capone poslao sinu RR Auctions

Legendarni gangster, rođen u Brooklynu, vodio je čikašku bandu u doba prohibicije, a najviše je postao poznat 1929. godine po masakru na dan Sv. Valentina kada je poubijao sedam članova bande Bugsa Morana, svog velikog rivala.

Napisao ga 1938. godine

FBI je konačno uhapsio Al Caponea 1931. godine i optužio ga zbog utaje poreza. Osuđen je na 11 godina zatvora, a većinu je proveo u Alcatrazu. Pušten je na slobodu nekoliko godina ranije, 1938. godine i vratio se u svoju rezidenciju u Miami Beachu. Uništen sifilisom, pretrpio je moždani udar i umro 1947. godine u dobi od 48 godina.

Pismo sinu, tada studentu, datirano je samo 16. siječnja, a stručnjaci smatraju da ga je napisao 1938. godine, 4 godine nakon što je kao državni neprijatelj broj 1, prebačen u Alcatraz.

Svirao je bendžo i mandolu

U iznenađujuće veselom i ležernom tonu, pismo opisuje dnevnu zatvorsku rutinu koju je Capone pokušao prekinuti svirajući bendžo i mandolu, instrument sličan mandolini. U Alcatrazu je oformio svoj bend, The Rock Islanders.

“Sonny, imam pjesmu sličnu onoj The Rainbow on the River koju je Bobby Bree pjevao u istoimenom filmu, siguran sam da si ga vidio kao i ja ovdje. Kada dođem kući, ne samo da ću svirati tu pjesmu nego i 500 drugih i sve glavne pjesme iz najboljih predstava. Drugim riječima, juniore, ne postoji pjesma koju ja ne bih mogao odsvirati”, napisao je. Capone završava pismo ohrabrujući sina da bude jak.

“Sonny, drži glavu visoko i ne brini o svom dragom ocu, a kada ćeš opet imati praznike, želim da ti i tvoja draga majka dođete ovdje zajedno jer te silno želim vidjeti”, piše u pismu.