Ovo su najčešće pogreške zbog kojih vam nakit brzo potamni i propadne. Stručnjaci su objasnili kako ih sve izbjeći

Sve vrste nakita zahtijevaju određenu njegu kako bi zadržale sjaj

FOTO: Unsplash

Nema ničeg boljeg od sjajnog sjaja koji će uljepšati vaš izgled. Bez obzira volite li srebro ili zlato, svaki nakit, bilo da se o radi skupocjenijim komadima ili onim jeftinijima, zahtijeva odgovarajuću njegu. Stručnjaci za nakit otkrili su sve što trebate znati o brizi za nakit, uključujući kako izbjeći oštećenja, održavati ga čistim.

Rachel Akmakjian, direktorica odnosa s draguljarima u BriteCo, rekla je za Huffington Post da je nakita ”možda jedina stvar koju doslovno možete nositi svaki dan i ako se o njemu pravilno brine, bit će isti kao na dan kada je kupljen”. No, pravilna njega ovisi o materijalu.

Losioni su opasni za nakit

Fini nakit obično je izrađen od čistog srebra, zlata ili platine. Ti su komadi obično skuplji od modnog nakita, odnosno bižuterije, i dovoljno su izdržljivi da traju desetljećima i prenose se budućim generacijama, ali ne bez adekvatne brige.

Čisto srebro sadrži bakar, koji može pozeleniti ako je izložen kemikalijama, alkoholima i sulfatima koji se nalaze u proizvodima za kožu, kao što su parfemi, ulja, losioni i kreme za sunčanje. Zlato samo po sebi neće korodirati, ali ako je pomiješano s bakrom, srebrom, paladijem, cinkom ili bilo kojom drugom legurom, kao što je većina kopči, bez obzira na čistoću lančića, može doći do oštećenja.

Pozlaćeni nakit puno je rizičniji

Fini nakit s dragim i poludragim kamenjem također treba malo ljubavi. Karina Brez, zlatarka treće generacije, upozorava da nakupljanje preparata na nakitu može biti loše za ove dragulje. “Neko drago kamenje može biti oštećeno parfemima i losionima. Na primjer, opali mogu dobiti pukotine koje izgledaju poput paukove mreže, a sedef bisera može se istrošiti”, otkrila je.

Modni nakit ili bižuterija, s druge strane, izrađen je od jeftinijih, običnih metala, poput mjedi i čelika, što ih čini mnogo osjetljivijim i sklonijim tamnjenju. U ovu kategoriju spadaju i pozlaćeni komadi.

Najčešći uzroci oštećenja

Među najčešćima uzrocima oštećenja nakita je tuširanje. Pranje običnom vodom je u redu za fini nakit, ali potapanje modnog nakita u vodu dovoljno je da ono potamni, što je nepovratno za ove iznimno krhke komade.

Također, nakon tuširanja nemojte žuriti istog trena staviti nakit. Prema Jennifer Gandiji, suvlasnici Greenwich St. Jewelersa, modni nakit bi trebao biti “posljednja stvar koju ćete staviti na sebe” jer mirisni losioni i parfemi mogu sadržavati alkohole koji uzrokuju tamnjenje. Fini nakit može izdržati mnogo više, ali nije loše dodatno pripaziti.

Brez zato predlaže da nakit ostavite kod kuće kada idete na plivanje. Svi znamo da klor uništava našu kosu, ali Brez kaže da bismo trebali biti jednako oprezni s njegovim učinkom na dragulje, posebno na sve što ima kopču. Stručnjakinja je objasnila da čak i ako je sam nakit izrađen od 18-karatnog zlata ili platine, “može imati kopče od drugog metala koje počnu hrđati”. Ako vam se ogrlice ili narukvice ipak pridruže u kloriranoj ili slanoj vodi, Brez predlaže da isperete odmah nakon kupanja kako biste smanjili šanse da vam kopča zahrđa ili da se zaglavi.

Ne spavajte s nakitom

Nakit biste trebali skidati i prije spavanja. Akmakjian upozorava da se od znoja nakit može zalijepiti za kožu, uzrokujući njegovo potamnjenje. Prema Karini Brez, “znoj je kisele prirode i može izazvati reakciju na metal, poput promjene boje i potamnjenja”. Ona napominje da će se ovakve reakcije uglavnom vidjeti na bižuteriji ili srebrnom nakitu. Manja je vjerojatnost da ćete imati problema s “materijalima visoke kvalitete, kao što je čvrsto 18-karatno zlato, koji imaju veću koncentraciju čistog zlata i manja je vjerojatnost da će izazvati kemijsku reakciju sa znojem”.

Kada nakit ne nosite, najbolje ga je pohraniti u kutijicu s baršunastom ili kožnatom podlogom. Brez upozorava da biste trebali izbjegavati staklene kutijice, posebno ako imate drago kamenje, jer “ovisno o kamenu staklo ga može ogrebati ili obrnuto.”

Kako čistiti ogrlice, naušnice…

Kako bi zadržao svoj sjajni izgled, idealno je čistiti ga jednom mjesečno. Finiji komadi nakita mogu se čistiti i rjeđe, budući da vjerojatno nisu izloženi nikakvim oštećenjima kada su pravilno pohranjeni.

Gandia kaže da svoj fini nakit možete očistiti tako da ga potopite u mješavinu tople vode i malo deterdžent za posuđe na 5-10 minuta, kako biste pomogli u otpuštanju prljavštine i krhotina. Čistite jedan po komad, tako da se nakit međusobno ne izgrebe. Zatim nježno istrljajte mekom četkicom za zube kako biste uklonili ostatke, i isperite čistom vodom. Lagano mokra mekana krpa, poput stare majice ili ručnika od mikrovlakana, može se koristiti za nježno poliranje.