Ovog vikenda svi su pokušavali na jezeru Jankomir spasiti labuda s udicom u vratu. Izgleda da je završilo sretno

Pokušavali su građani i ekipa Dumovca. Stručnjaci vjeruju da su udica i faks uspjeli otpasti

FOTO: Azil Dumovec

Stanovnici Gajnica u kvartovskoj grupi “Gajnice jučer, danas, sutra” apelirali su preko vikenda na pomoć ozlijeđenom labudu kojeg su pronašli na jezeru Jankomir. Ondje se, inače, često okupljaju labudovi, a jednom od njih, upozorili su, za vrat je zapela ribarska udica i komad flaksa.

Zabrinuti građani zvali su više puta u pomoć Dumovec, a u pokušali su se i međusobno organizirati da ozlijeđenoj životinji pomognu jer je, tvrde, bio vidno onemoćao. Neki su tijekom vikenda došli do jezera i pokušali doći do njega, no labud je bio van dohvata i nije bilo druge nego osloniti se na pomoć stručnih službi.

Dumovec: Pratimo situaciju

O slučaju su se danas očitovali i iz Dumovca, te su objasnili da su prvu dojavu o labudu dobili još u subotu navečer, te mu od tada pokušavaju pomoći. Problem je u tome, objasnili su, što je obala tog jezera strma pa labudovi na nju ne dolaze, a kako su to ptice koje mogu letjeti, morali su postupiti oprezno jer bi ranjenik u strahu i panici mogao odletjeti i više ga nitko ne bi mogao pronaći.

“To za ozlijeđenog labuda može biti fatalno. Ako ne znamo kamo je odletio, ne možemo ga pronaći i pomoći mu. Zato je u ovakvim situacijama bolje da labud ostane na mjestu gdje možemo pratiti njegovo stanje te mu priskočiti u pomoć čim se za to ukaže prilika”, objasnili su iz Dumovca. Ponovno su, kažu, na jezeru bili jutros, a tada nisu pronašli niti jednog labuda koji na vratu ima udicu s flaksom.

Treba paziti na čistoću jezera

“Kako smo ranije dobili informaciju građana da je riječ o sitnoj udici, labud je se vjerojatno sam riješio”, priopćili su iz Dumovca koji su u kontaktu i s Udrugom za zaštitu divljih životinja AWAP te ribočuvarima koji su nadležni za to jezero. Pozvali su i građane da nastave pratiti labudove, pa su zamolili sve da im jave ako kod labuda primijete neobično ponašanje ili onemoćalost.

“Ono što svi možemo napraviti kako bi labudovi, divlje patke i ostale ptice na jezerima, rijekama i potocima bile što sigurnije, je briga o vlastitim stvarima i smeću. Nakon našeg boravka u prirodi ne smije ostati ništa – ni flaks ni plastična vrećica ni ostaci hrane koja nije na jelovniku divljih životinja”, kažu u Dumovcu.