Pijete li previše zelenog čaja? Stručnjaci kažu da biste možda trebali malo smanjiti

Šesnaestogodišnjakinja u Engleskoj je hospitalizirana s ozbiljnim oštećenjima jetre

FOTO: Karen Jackson/Flickr

Učinilo vam se da pijete previše kave pa ste prešli na čaj? Da bude još zdravije, pijete zeleni čaj. Zašto ne, istraživanja pokazuju da je iznimno dobar za zdravlje zbog antioksidansa katehina koje sadrži, a koji potiče mnoštvo učinaka korisnih za organizam, od poboljšanja radne memorije do prevencije karcinoma.

Na žalost, zeleni čaj ima i mane. Šesnaestogodišnja djevojčica iz Engleske hospitalizirana je s ozbiljnim oštećenjima jetre jer je pila 3 šalice zelenog čaja dnevno, koncentriranog biljnog čaja iz Kine koji je kupila na internetu. Vjerojatno je čaj koji je djevojka pila bio prejak i oglašavan kao pomoć u gubitku kilograma.

Visoke doze biljaka i toksina u koncentriranom zelenom čaju konzumenti piju jer pomaže gubljenju kilograma, kako oznaka na pakiranju kaže. Mogu oštetiti jetru i onemogućiti joj da ispravno funkcionira što može dovesti do infekcije. Tanini u zelenom čaju mogu poremetiti apsorbciju željeza, što znači da naše tijelo može biti slabije spremno da preuzme željezo iz bezmesnih izvora kao grah, jaja ili mlijeko, zeleni čaj ne remeti apsorpciju željeza iz mesa.

Trebaju ga preskočiti osobe s autoimunim bolestima

Zeleni čaj trebaju izbjegavati osobe s autoimunim bolestima
Zeleni čaj trebaju izbjegavati osobe s autoimunim bolestima A Girl With Tea/Flickr

Imate li autoimunu bolest (od alergija, astme, karcinoma, hepatitisa B ili C ili virusnu infekciju) možda bi trebalo preskočiti zeleni čaj. Kod zdrave osobe zeleni čaj stimulira imunološki sustav na dobar način, a ako imate neke od ovih bolesti, stimulansi iz zelenog čaja mogli bi tijelo dodatno iscrpiti.

Zeleni čaj jest dobar, ima manje kofeina nego kava, sa 25 do 50 miligrama šalica. Pijete li ga kao vodu, pazite da ne pretjerate, i izračunajte koliko kofeina dnevno unesete. Pokušajte ne piti više od četiri šalice na dan. Ta bi količina mogla malo pomoći kod gubitka kilograma, to nije previše kofeina koji može negativno utjecati na apsorpciju željeza. Pijte ga na prazan želudac, to pomaže lakšem preuzimanju antioksidansa.