Ponešto bizaran eksperiment dokazao da se biljke brane: ispuštaju kemikaliju zbog koje gusjenice jedu jedna drugu

Gusjenice naprosto prestaju jesti biljku i počnu jesti jedna drugu

FOTO: Chris Bede/Flickr

Uobičajeno je da gusjenice pojedu jedna drugu kada su izbezumljene jer im nedostaje hrane. Ali, zašto počinju jesti jedna drugu kada je hrana ispred njih? Kada gusjenice krenu na biljku, biljka se nastoji obraniti aktiviranjem lučenja kemikalije koja se zove metil jasmonat. Zbog ovog kemijskog spoja gusjenice prestaju jesti biljku i počnu jesti jedna drugu.

Tijekom pokusa, znanstvenici su poprskali biljku rajčice metilnim jasmonatom kako bi pojačali učinak i odbili gusjenice, piše The Verge. U usporedbi s neprskanim rajčicama, na onima koje su imale visoke doze ovoga spoja ostalo je puno više biljke jer su se gusjenice počele proždirati međusobno, zanemarivši biljku.

Mogu se obraniti, ali postoje ograničenja

A kada je samo jedna živa gusjenica stavljena na biljku uz tijela mrtvih gusjenica, počela je jesti i njihova tijela. John Orrock, ekolog sa Sveučilišta Wisconsin u Madisonu i koautor istraživanja za The Scientist je objasnio kako biljke nisu samo promatrači. One mogu i nešto poduzeti za svoju obranu. Ali, postoje neka ograničenja.

Počne li gusjenica već jesti biljku ni sav metil jasminat na svijetu ne bi je mogao spasiti. Biljke ga moraju početi lučiti barem dan prije napada. Osim toga, biljku mora napasti više gusjenica, jedna ili dvije neće izazvati takvu reakciju. Nije poznato koliko lučenje ovog spoja smeta samim biljkama. Moguće je da otpuštanje metilnog jasminata isušuje biljku pa ona nema toliko plodova.