Nekad je nužno odabrati stranu

Pročitali smo novu studiju i sad nas je malo sram, izgleda da dok spavamo dosta psujemo i vrijeđamo

Znanstvenici su snimali 230 osoba s poremećajem spavanja

FOTO: Profimedia, Alamy

Zabrinuti ste da biste, ako govorite u snu, mogli reći nešto što ćete požaliti? Prema najnovijoj studiji iz Francuske ta zabrinutost ima osnove, noćno mumljanje može biti bitno negativnije i uvredljivije nego što bi bilo kada ste budni. Istraživanje, između ostalog, kaže da ljudi u snu riječ ‘ne’ izgovore četiri puta češće nego dok su budni.

Psovanje, osobito riječ s ‘J’, koristi se 800 puta češće. Sudionici studije, 230 odraslih osoba koje pate od poremećaja spavanja, snimano je u snu da bi znanstvenici mogli analizirati rječnik, periode tišine, glasnoću govora, ljubaznost i nasilan jezik. Većina, njih 59 posto nije govorila razumljivo, uglavnom se radilo o neverbalnom i nerazumljivom mumljanju, šaptanju ili smijanju.

Ali kod spavača koje su mogli razumjeti, iznenađuje da je većina onoga što su rekli bilo ofenzivno i agresivno, 24 posto bilo je negativnog sadržaja, 22 posto je koristilo uvredljiv jezik i skoro 10 posto sadržavalo je riječ ‘ne’ u nekom obliku. Kad smo budni ‘ne’ se javlja u oko 2.5 posto izgovorenih riječi.

Snovi nas pripremaju na stvarne prijetnje

Riječ na ‘J’ često se pojavljivala i bila je jedna od najuobičajenijih, zabilježenih tijekom sna. Pojavila se 2.5 posto vremena trajanja govora, za usporedbu, kod budnog stanja predstavlja tek 0.0003 posto izgovorenih riječi.

Zašto smo tako negativni? Rezultati mogu odražavati ono što se zove ‘teorija simulacije prijetnji’ koja je jedno od objašnjenja kako funkcioniraju snovi. Teorija tvrdi da su snovi simulacije koje pomažu osposobljavati ljude za prijetnje koje im se mogu desiti kada su budni, pružajući tako evolucijsku svrhu sanjanja.

Iako je sadržaj koji se izgovara tijekom sna možda uvredljiviji i agresivniji, sličan je govoru koji koristimo dok smo budni. Govor u snu je održan gramatički točnim i pratio je obrasce svakodnevnog govora po stankama i broju riječi korištenih u određenoj izjavi.

Ipak, postoji neka motorička inhibicija

Dr Carl Bazil, direktor odjela za spavanje i epilepsiju na sveučilištu Columbia, kaže da rezultati pokazuju da je govor tijekom sna puno složeniji od očekivanoga i da podržava ideju da postoji “viša funkcija mozga” tijekom svih faza sna.

Činjenica da su rečenice izgovorene u snu većinom gramatički točne, sugerira da funkcionira isti živčani sustav kao kad smo budni. No, velika količina mumljanja pokazuje da postoji neka motorička inhibicija, odnosno, da mozak i dalje blokira pomicanje mišića.

Istraživanje govora u snu ukazuje na složenu razinu funkcioniranja mozga koja bi mogla pomoći znanstvenicima da bolje sagledaju svrhu i proces snova čak i ako u snu pokazujemo svoju manje laskavu stranu, pišu znanstvenici, a prenosi Livescience.