Proteini iz mesa mogu imati dosta nezgodan učinak na našu liniju, tvrdi najnovija studija

S mesom, kao i sa šećerom, moramo biti umjereni, tvrde stručnjaci

FOTO: flickr

Ako jedete previše mesa to nije dobro za zdravlje jednako kao i ni šećer, upozoravaju znanstvenici iz Australije, a prenosi The Daily Mail. Stručnjaci vjeruju da protein kojeg ima u životinjskim proizvodima šteti vitkom struku i može potencijalno dovesti do dijabetesa tipa II. I prijašnja istraživanja pokazala su da je konzumacija mesa povezana sa pretilošću ali se smatralo da su tome krive samo masnoće u mesu.

Nova studija, međutim, utvrdila je da je meso ozbiljan problem moderne prehrane i rizik za zdravlje zapravo najviše zbog proteina koji meso sadrži i da direktno doprinosi globalnoj pretilosti. Protein iz mesa se probavlja kasnije od masti i ugljikohidrata, energija koju dobijamo iz proteina tada postaje višak koji se zatim pretvara u mast i deponira po tijelu.

Nisu samo masnoće i ugljikohidrati loši

Modernom prehranom ljudi dobijaju energiju iz drugih izvora. Krivo se smatra da su samo masnoće i ugljikohidrati glavni krivci za pretilost. Sviđalo nam se to ili ne, masti i ugljikohidrati osiguravaju nam dovoljno energije za naše dnevne potrebe.

Znanstvenici sa sveučilišta u Adelaideu pratili su konzumaciju mesa i stope pretilosti u 170 zemalja. Ustanovili su da je šećer kriv za 50 posto pretilosti, a za drugih 50 posto, krivo je meso, njegov protein i masnoće. I kada su se u obzir uzeli drugi faktori kao nacionalne razlike u prihodima, unosu kalorija i stupnju tjelesne aktivnosti, i šećer i meso imali su jednak utjecaj.

Važno je znati da protein u mesu doprinosi debljanju, kažu australski znanstvenici i toga moramo biti svjesni. Zbog toga bi trebalo upozoravati ljude da, jednako kao i šećera, konzumiraju manje mesa.