Koja je razlika između boravišta i prebivališta? Imamo popis što vam sve treba za prijavu i odjavu

Građani su dužni prijaviti i odjaviti prebivalište i boravište

FOTO: Unsplash

U svakodnevnom govoru često koristimo termine “boravište” i “prebivalište” kao zamjenjive izraze za mjesto gdje netko živi. Međutim, u pravnom sustavu i administraciji, razlika između dva pojma igra ključnu ulogu. Glavna razlika između prebivališta i boravišta leži u tome što prebivalište označava stalnu adresu i ima šire pravne implikacije, dok boravište označava privremeno mjesto stanovanja.

Što je prebivalište?

Prema Zakonu o prebivalištu, prebivalište je mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj na kojoj se osoba trajno nastanila radi ostvarivanja svojih prava i obveza vezanih uz životne interese, kao što su obiteljski, profesionalni, ekonomski, socijalni, kulturni i drugi interesi. Osoba koja se trajno iseljava iz Republike Hrvatske dužna je prije iseljenja odjaviti prebivalište u policijskoj upravi ili policijskoj postaji u kojoj ima prijavljeno prebivalište.

U slučaju da osoba propusti odjaviti prebivalište prije iseljenja, odjavu mora zatražiti u roku od 15 dana od dana useljenja u drugu državu putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske u državi u koju se iselila. Ako se podnošenje prijave ili odjave ne obavi u propisanom roku, to za sobom povlači prekršajnu odgovornost po članku 16. navedenog Zakona, a novčana kazna iznosi od 60 do 660 eura. Za prvu prijavu boravišta potrebno je priložiti:

  • dokaz o identitetu (osobna iskaznica, putovnica..)
  • potpisanu izjavu kojom građanin potvrđuje da se nastanio u mjestu i na adresi na kojoj želi prijaviti prebivalište
  • ovjerenu izjavu stanodavca kojom on daje suglasnost za prijavu, ukoliko građanin prijavljuje prebivalište na adresi stanodavca (stanodavac može suglasnost dati i neposredno u policijskoj upravi/policijskoj postaji koja evidentira prijavu prebivališta stanoprimca).
  • popunjeni obrazac prijave prebivališta (obrazac br. 1).
  • građanin koji nije upisan u maticu rođenih na području Republike Hrvatske treba priložiti inozemni izvadak iz matice rođenih ili rodni list

Boravište i prebivalište su različiti pojmovi

Što je boravište?

Boravište je mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj gdje osoba privremeno boravi, ali se na toj adresi nije trajno nastanila. Boravište se prijavljuje ako će trajati dulje od tri mjeseca. Zahtjev za prijavu boravišta podnosi se u policijskoj upravi ili policijskoj postaji prema mjestu u kojem građanin želi prijaviti boravište. Prijava boravišta može se obaviti i elektronički putem sustava e-Građani. Za prijavu boravišta potrebno je priložiti:

  • osobnu iskaznicu
  • potpisanu izjavu kojom građanin potvrđuje da privremeno boravi u mjestu i na adresi na kojoj želi prijaviti boravište (građanin koji da lažnu izjavu podliježe mogućim sankcijama u iznosu od 500 do 5000 kuna)
  • ovjerenu izjavu stanodavca kojom on daje suglasnost za prijavu, ukoliko građanin prijavljuje boravište na adresi stanodavca (stanodavac može suglasnost dati i neposredno u policijskoj upravi/policijskoj postaji koja evidentira prijavu boravišta stanoprimca ili elektroničkim putem preko sustava e-Građani)
  • popunjeni obrazac br. 1 koji služi za prijavu boravišta

Bitno je napomenuti i da se boravište prijavljuje na razdoblje od godinu dana, a nakon proteka godine dana može se produžiti na još godinu dana. Iznimno, ako građanin mora u mjestu prijavljenog boravišta ostati duže od godinu dana zbog obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera ili ako je smješten u nekoj ustanovi, boravište može trajati koliko traje obrazovanje, zaposlenje ili smještaj u ustanovi, o čemu građanin mora priložiti odgovarajuću dokumentaciju. I u tim slučajevima boravište se mora produžavati nakon svakog proteka razdoblja od godinu dana od prve prijave boravišta.

Boravište se prijavljuje za stanovanje duže od 3 mjeseca
Unsplash

Što je potrebno za promjenu prebivališta?

Prema MUP-u, u slučaju promjene prebivališta, potrebno je odjaviti dosadašnje prebivalište i prijaviti novo prebivalište. Zahtjev za prijavu prebivališta podnosi se u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji prema mjestu u kojem građanin prijavljuje novo prebivalište, a policijska uprava ili policijska postaja u kojoj građanin prijavljuje novo prebivalište izvršit će odjavu prijašnjeg prebivališta. Za promjenu prebivališta potrebno je priložiti:

  • osobnu iskaznicu
  • popunjeni obrazac prijave prebivališta (obrazac br.1)
  • potpisanu izjavu kojom građanin potvrđuje da se nastanio u mjestu i na adresi na kojoj želi prijaviti prebivalište (građanin koji da lažnu izjavu podliježe prekršajnoj odgovornosti i prekršajnoj sankciji u iznosu od 500 do 5000 kuna)
  • ukoliko niste vlasnik/suvlasnik nekretnine na kojoj se prijavljujete potrebno je jedno od navedenih:
  • suglasnost stanodavca (vlasnika), odnosno svih suvlasnika ovjerena kod javnog bilježnika (ukoliko je nekretnina na kojoj osoba prijavljuje prebivalište u suvlasništvu). Stanodavac suglasnost može dati i neposredno pred službenom osobom na šalteru upravnih poslova nadležne PU/PP ili elektronički putem sustava e-Građani
  • osoba koja je sa stanodavcem sklopila ugovor o najmu koji je ovjeren kod javnog bilježnika može priložiti taj ugovor te u tom slučaju nije potrebna suglasnost stanodavca

Važno je istaknuti da je osoba koja daje stan na korištenje drugoj osobi na razdoblje duže od tri mjeseca dužna mjesno nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji u roku od 15 dana od dana kad je stan dala na korištenje dostaviti podatke o osobi kojoj je stan dala na korištenje te mjestu i adresi na kojoj se stan nalazi.