Nekad je nužno odabrati stranu

Realno, ne jedemo baš samo kad smo gladni. No, glad nam može dosta toga otkriti što nam se događa u tijelu

Što nam glad konkretno poručuje?

FOTO: Joe Loong/Flickr

Jedete jer vam kruli u želucu ili zato štu su ti kolačići tako neodoljivi? Ili možda zato što ste u stalnom stresu na poslu? Glad, bila ona tjelesna, mentalna ili emocionalna, može nam otkriti što nam se zbiva u tijelu i u duši. Evo kako dešifrirati što nam kaže.

Čini se očitim da znamo kada smo uistinu fizički gladni, a kada ne. Emocije, okoliš i ljudi s kojima smo imaju ulogu u tome hoćemo li posegnuti za hranom ili ne. Ali kada govorimo o istinskoj gladi treba obratiti pozornost na tjelesne indicije, prazan želudac koji krči ili iznenadna pospanost, glavobolja, slabost.

Jedemo iz dosade

Kod svakoga od nas glad se manifestira malo drugačije. Reagiramo li na glad na vrijeme sa pravilnom količinom hrane, ne ulazimo u zamršeni ciklus. Šećer u krvi je tada stabilnih vrijednosti, a tijelu šaljemo poruku da poštujemo što treba i pravovremeno odgovaramo na potrebe.

Ako nema tjelesnih znakova gladi, možda posežemo za hranom jer nam je dosadno ili smo nemirni. Ako ste nemirni, pokušajte izaći u šetnju jer je to zdrav način da odvratite pozornost od jela. Šetnja osobito odvraća želju za slatkim za kojim imamo potrebu ako smo u stresu.

Bijeg od posla

Neki puta uzimamo hranu da bi odgodili neki zadatak na kojemu radimo, a ne želimo se odmoriti na drugi način. Ipak, bolje je napraviti stanku po potrebi, a ne uzimati hranu za ispriku. Imate li poteškoća u rješavanju nekoga zadatka, stavite tajmer na 10, 15 ili 20 minuta i obećajte sebi da ćete to vrijeme raditi. Kada to vrijeme prođe, pojedite nešto ako to još uvijek želite.

Potpuno je u redu jesti ono za čim imate želju tog časa, sve dok ste u okviru zdravog plana prehrane. Jedite ono za čime žudite ali u što zdravijoj varijanti. Obratite pozornost na ono što jedete, na miris, teksturu i okus hrane. To će vas spriječiti od prejedanja, smanjiti osjećaj krivnje i dozvoliti vam da se fokusirate na užitak koji vam ta hrana pruža.

Maštanje o hrani

Postoji normalna čak i dobra strana emocionalnog jedenja kada na primjer slavite nečiji rođendan, morate pojesti krišku torte i nastojati uživati u svakom zalogaju. Nema ničeg lošeg u tome da svom trenutnom raspoloženju udovoljite određenom hranom.

Svatko neki puta mašta o hrani, ali počnete li o hrani misliti cijelo vrijeme, možda je to znak da vam je prehrana previše restriktivna. Ne radi se tu o snazi volje jer biologija uvijek pobjeđuje. Tijelo ima mehanizme kao hormone koji nas tjeraju da jedemo. Glad i želja, osobito za slatkim, može biti znak da tijelu ne pružate ono što treba.

Fokus na voće i povrće

Uvrstite u prehranu i zdrave ugljikohidrate, fokusirajte se na voće, povrće, zrnje kao i na grah i mahunarke. U dane vikenda jeli ste previše pa slijedeći dan osjećate želju za povrćem i nekom laganom hranom. Postigli ste veliku stvar i tijelo vam funkcionira na samokorekturi.

To znači napredak i znak je da znate primijeniti neke principe intuitivnog jedenja. Jedete što vam tijelo traži u količini koja ga zadovoljava. Veliko je olakšanje da možete vjerovati svome tijelu što želi tako dugo dok ga slušate.