Ribica duga oko centimetra proizvodi zvuk jači od mlaznog motora

Stručnjaci misle da mužjaci tako privlače ženke

Print
FOTO: Charité – Universitätsmedizin Berlin

Neobična riba koja živi u Mianmaru i pliva potocima koji teku kroz planinski lanac Bago Yoma, proizvodi buku veću od 140 decibela, za usporedbu to je kao buka petarde ili mlaznog motora.

Kako ribica, nazvana danionella cerebrum, tek malo dulja od centimetra, može proizvoditi tako glasan zvuk?

D.cerebrum ima najmanji mozak od svih poznatih kralježaka na svijetu, prozirna je i nema lubanju, pa znanstvenici mogu lako pristupiti tkivu mozga.

Neuroznanstvenica sa Sveučilišta Charite u Njemačkoj, Verity Cook, za BBC News je kazala da su ljudi koji su prolazili pored akvarija mogli čuti te glasne zvukove.

Zvuk proizvode mužjaci

Nakon analize snimki zvukova, znanstvenici su vidjeli da ih ribe ispuštaju svojim plivaćim mjehurima. Poseban mišić povlači jedno od ribljih rebara, a kad riba oslobodi rebro ono se sudari s plivaćim mjehurom i proizvede glasno bubnjanje, opisuje studija objavljena u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Taj je mišić otporan, izdržljiviji od drugih mišića, ne umara se i može dugo vremena brzo pulsirati. Zvuk proizvode samo mužjaci, a čini se da su im tijela evoluirala da to mnogu činiti, rebrasta kost im je čvršća i veća nego kod ženki.

Tako žele privući ženku?

I druge ribe proizvode glasne zvukove, ali 140 decibela s obzirom na tako malu veličinu ribica je neobično. Slonovi kad se glasaju mogu dosegnuti tek 125 decibela, kažu iz njemačkog Instituta Senckenberg.

Ne zna se sa sigurnošću zašto ove ribe proizvode zvuk, ali misli se da na taj način lociraju jedna drugu u mutnoj vodi, ili, kako samo mužjak proizvodi zvuk, možda želi privući partnericu ili upozoriti druge mužjake da je se klone.