Sada je, izgleda, moguće proizvesti uređaje koji na temelju daha prepoznaju bolujemo li od raka

Testiranje daha moglo bi postati dio sistematskog pregleda

FOTO: Flickr

Dijagnosticiranje bolesti preko čovjekovog daha ima dugu povijest u zapadnoj medicini. Još u antičkoj Grčkoj, liječnici su različite bolesti dijagnosticirali njušeći dah pacijenta. Tehnološki napreci takvu su dijagnostiku davno pregazili, no sada bi se ona, izgleda, mogla ponovno vratiti.

Nova studija nagovještava da je moguće proizvesti tehnologiju koja na temelju daha prepoznaje bolesti poput Parkinsonova sindroma, multiple skleroze i različitih tipova raka, piše Tonic.

Mogli bi postatio dio sistematskog

Uređaji bi radili na principu da u dahu prepoznaju hlapljive organske spojeve, koji proizlaze iz metaboličkih funkcija kada se organizam bori s određenom bolešću. Istraživači su do sada identificirali 13 različitih spojeva koji su karakteristični za točno određene bolesti.

Znanstvenici su, pod vodstvom kemičara i stručnjaka za nanotehnologiju Hossama Haicka, u sklopu studije prikupili uzorke daha 1.404 osobe, na temelju kojih su uspjeli dijagnosticirati bolesti s točnošću od 87 posto. Taj postotak ostavlja velik prostor za pogrešku, ali je dovoljan da se počne razmišljati o uvođenju testiranja daha pri sistematskim pregledima.

Pokušavalo se sa psima

Znanost se već neko vrijeme bavi mogućnošću detektiranja bolesti putem daha. Jedna je zaklada iz Kalifornije 2006. godine uspjela izdresirati pse da njušeći dah pacijenata prepoznaju rak pluća i rak dojke s točnošću od 88 i 97 posto.

Psi su se ipak pokazali kao dosta nepraktični jer je njihovo treniranje bilo preskupp, a uspijevali su naučiti prepoznavati samo jednu bolest, ignorirajući sve ostale. Uređaj koji bi nastao na temelju ovih otkrića mogao bi prepoznavati više bolesti i bio bi isplativ i praktičan alat pri davanju dijagnoze.