Skroz ozbiljna vijest: deve zbog botoksa izbačene s izbora ljepote

Organizatori natjecanja u Saudijskoj Arabiji diskvalificirali su 43 deve zbog korištenja botoksa i drugih nedozvoljenih metoda uljepšavanja

Camels brought from Western Indian state of Rajasthan for the Muslim festival of Eid al-Adha are seen in Kolkata on July 28, 2020. - Eid al-Adha, feast of the sacrifice, marks the end of the Hajj pilgrimage to Mecca and commemorates Prophet Abraham's readiness to sacrifice his son to show obedience to Allah. (Photo by Dibyangshu SARKAR / AFP)
FOTO: AFP

Organizatori popularnog natjecanja u ljepoti za deve u Saudijskoj Arabiji diskvalificirali su 43 deve zbog korištenja botoksa i drugih nedozvoljenih metoda uljepšavanja koje poduzimaju uzgajivači, javlja CNN.

Ovaj 40-dnevni festival deva kralja Abdulaziza, koji se održava oko 100 kilometara sjeveroistočno od glavnog grada Rijada, počeo je početkom prosinca. Na šestom festivalu po redu, uzgajivači se natječu za novčane nagrade čija je vrijednost veća od 66 milijuna dolara, prenosi saudijska državna medijska kuća Saudi Press Agency.

Beskrupulozni uzgajivači optuženi su da koriste razne metode kako bi svojim devama povećali izglede za pobjedu, kao što je ubrizgavanje botoksa, silikona i filera te napuhavanje dijelova tijela pomoću gumenih traka, a sve to kako bi ih uljepšali, objavila je SPA.

Najviše nedozvoljenih zahvata do sada

Ove godine organizatori su se pozabavili sa 147 slučajeva nedozvoljenih zahvata, što je najveći broj od početka festivala. Uzgajivači za koje je utvrđeno da su poduzimali nedozvoljene zahvate moraju platiti kazne koje se razlikuju ovisno o prekršaju, rekao je Marzouk Al-Natto, glasnogovornik pravnog odbora festivala. Kazna za ubrizgavanje filera, botoksa ili hormona može bit i 100.000 rijala, odnosno oko 27.000 dolara po devi, dok je za pletenje ili rezanje repa te smrt deve predviđena kazna od 30.000 rijala, odnosno oko 8000 dolara.

Kako bi se otkrili nedozvoljeni zahvati, deve se, osim golim okom, pregledavaju i rendgenom i sonarnim uređajima. Vlasnici pobjedničkih deva osvajaju novčane nagrade, a titula pobjednika znači i da životinju mogu prodati po većoj cijeni. Rijetke vrste deva su veliki biznis u Saudijskoj Arabiji, a procjenjuje se da je 1,5 milijuna životinja zaštićeno mikročipovima. Deve su važan dio saudijske kulture. Dobro su prilagođene životu u pustinji kao što je Arapska pustinja, čiji veliki dijelovi leže unutar kraljevstva Saudijske Arabije.