Slučaj ruskog milijardera protiv aukcijske kuće Sotheby's pred zaključenjem

Očekuje se da da bi porota danas mogla donijeti presudu

FOTO: Wikipedia

Nakon tri tjedna, odvjetnici Dmitrija Ribolovljeva i aukcijske kuće Sotheby’s iznijeli su svoje završne riječi u sporu koji bi mogao imati veliki utjecaj na način na koji trgovci i aukcijske kuće posluju, piše Art News.

Gotovo jedno desetljeće ruski milijarder Ribolovljev i švicarski trgovac umjetninama Yves Bouvier prepiru se u sudnicama oko Ribolovljevih tvrdnji da mu je Bouvier naplatio milijardu dolara previše za 38 umjetnina koje mu je pomogao nabaviti između 2002. i 2014. godine.

Vuku se po sudovima

Od 2015. godine Ribolovljev optužuje švicarskog trgovca na sudovima diljem svijeta. Do sada nije bilo odluka u njegovu korist. Afera se odvijala pred sudovima u Monacu, Švicarskoj, Francuskoj, SAD-u, Hong Kongu i Singapuru.

Prošlog studenog, nakon što je sud u Ženevi održao nekoliko saslušanja, slučaj je zaključen jer nisu našli nikakve dokaze. Rečeno je da su Bouvier i Ribolovljev postigli privatnu nagodbu i da je Ribolovljev pravni tim tužbu povukao.

Upleten u slučaj prevare

Bouvier je u svijetu umjetnina bio poznat kao transporter i kustos. Ali 2008. godine bio je upleten u slučaj kanadske kolekcionarke koja je bila žrtva prevare. Nagovorena je da jednu sliku proda daleko ispod cijene, a kasnije je prodana Nacionalnoj galeriji umjetnosti u Washingtonu za puno višu cijenu.

Sudski dokumenti spominju i Bouviera da je sudjelovao u dogovoru kako bi prevarili Kanađanku.

Utajio porez?

Bouvier se 2013. godine pojavljuje u slučaju krivotvorina kada je najpoznatiji njemački krivotvoritelj prevario nekoliko kolekcionara. Opet, u ožujku 2015. godine, pokćerka Pabla Picassa, Catherine Hutin-Blay podnijela je tužbu da joj je ukradeno 58 djela iz trgovine u predgrađu Pariza koju vodi tvrtka obitelji Bouvier.

Kasnije se ispostavilo da je Bouvier prodao dvije ukradene Picassove slike Ribolovljevu. Ribolovljev je slike vratio francuskim vlastima.

Vlasti u Lihtenštajnu istraživale su Bouviera oko pranja novca u vezi nekih krivotvorina, ali su obustavili istragu. A 2017. godine Bouvier se našao pod kaznenom istragom švicarskih vlasti da je utajio 100 milijuna eura poreza.

I aukcijska kuća upletena u prevaru?

U New Yorku, aukcijska kuća Sotheby’s upletena je u pravni spor. Ribolovljev je 2018. godine tužio Sotheby’s za 380 milijuna dolara, navodeći da su “materijalno pomogli najvećoj prevari umjetnina u povijesti” te da su je svjesno omogućili.

Znali su koliko je Bouvier platio da Vincijevu sliku Salvator Mundi koju je Rus kasnije kupio.

Sotheby’s je rekao Reutersu da će tražiti da se tužba odbaci pred njujorškim sudom, ali njujorški sud je zahtjev odbio i umjesto toga zatražio da aukcijska kuća preda povjerljive podatke na razmatranje. U ovom slučaju, porota će odlučivati postoje li jasni dokazi da je Sotheby’s podržavao Bouviera u prevari Ribolovljeva.

Pohlepni menadžer niže razine

Ribolovljeva odvjetnica Salzman istaknula je da je voditelj privatne prodaje Sotheby’sa, Samuel Valette, poziciju zaslužio zbog poslova s Bouvierom i opisala ga kao “pohlepnog menadžera niže razine”.

Između 2011. i 2014. godine prodaja Bouvieru činila je preko 90 posto Valettine prodaje. A provizija za četiri prodana umjetnička djela koja je išla Sotheby’su iznosila je oko 19 milijuna dolara, za Valettea nešto manje od milijuna.

Stav branitelja

Odvjetnica Salzman tvrdi da je Bouvier prevario Rusa, a da je Sotheby’s u tome pomogao. Valette je podizao vrijednosti, mijenjao valute i čak tražio od suradnika da promijene tekst u korespodenciji, sve na Bouvierov zahtjev.

Odvjetnik Sotheby’sa ima uvjerljivo objašnjenje i nema izravnih dokaza da je Valette znao da je Bouvier lagao Ribolovljevu o pregovorima s nepostojećim prodavačima oko napuhanih cijena.

Salzman kaže da su Sotheby’s i tržište umjetninama u cjelini, pokazali opću kulturu pohlepe, Sotheby’s cijeni jedino novac, više od istine i svog branda.

Zahtjevi tužitelja

Odvjetnik Sotheby’sa ustvrdio je da je Ribolovljeva prevario samo Bouvier i da nema dokaza da je aukcijska kuća bila svjesna Bouvierovih laži ruskom milijarderu. Dokazano je da se Ribolovljev oslanjao jedino na Bouviera za savjet i Bouvier je potpisao ugovore o prodaji s aukcijskom kućom.

Što se tiče transparentnosti na tržištu umjetnina, Ribolovljev je nastojao, kao i drugi veliki igrači na tržištu umjetnina, sakriti svoj identitet, kaže odvjetnik.

Tužitelji traže 154 milijuna dolara, što je cijena Bouvierovih marži na radove o kojima je riječ, plus proviziju koja je naplaćena na prekomjernu maržu i kaznenu odštetu ako porota to smatra prikladnim.