Slučaj Švicarske, u kojoj je nestalo 5.000 kvadratnih kilometara snijega, odlično pokazuje koliko je globalno zatopljavanje ozbiljno

Kažu i da je 44% Švicarske sada zona u kojoj postoji malo šanse za snijeg

Znanstvenici sa Sveučilišta Geneva analizirali su satelitske snimke teritorija Švicarske nastale u posljednje 22 godine i potvrđuju da je u posljednjih 12 godina nestalo više od 5 tisuća kvadratnih kilometara snijega. Topljenje snijega pogodilo je neke od najpoznatijih švicarskih skijaških destinacija.

Od 1995. do 2005. godine, 36 posto Švicarske imalo je malo ili ništa snijega, šansa da će on pasti bila je između 0 i 20 posto. Prošla godina pokazuje da je ta brojka narasla na 44 posto, a za porast je krivo globalno zatopljenje. Promjene pogađaju neke od vrhunskih skijaških resorta, one u Alpama i Jura planinama, otkrivaju znanstvenici.

Nestalo dvije tisuće kvadratnih kilometara snijega

Jedan od autora istraživanja, dr. Gregory Giuliani kazao je da nizak snijeg na visoravnima počinje zahvaćati i Juru i Alpe, a posebno je vidljiv u dolini Rhone. Znanstvenici, inače, mogu nadzirati snježne oborine gledajući satelitske snimke istog mjesta i točno slijediti evoluciju tijekom godina zahvaljujući satelitima Swiss Data Tube koji redovito prolaze iznad istog položaja.

Zona “vječnog snijega”, gdje vjerojatnost oborina varira između 80 i 100 posto, pokrivala je više od četvrtine Švicarske od 1995. i 2005. godine. Deset godina poslije, pokrivenost pada za 15 posto što znači da se izgubilo više od 2000 kvadratnih kilometara snijega.

Manjak snijega ubija turizam

Giuliani kaže da je detaljno znanje o snježnom pokrivaču i njegovoj evoluciji za Švicarsku iznimno važno zbog planiranja politički odluka.

Osim gospodarskih pitanja vezanih uz turizam, pojavljuju se i druga, kao upravljanje rizikom od poplava ili opskrbe vodom, s obzirom na ulogu “skladišta” koju snijeg ima, zadržavajući vodu zimi kako bi se oslobodila u proljeće i ljeti.