Sluz jedne indijske žabe sadrži molekulu koja ubija neke vrste virusa gripe, pokazala je nova studija

Znanstvenici su pronašli peptid koji ubija virus, ali ne oštećuje stanice

FOTO: Screenshot

Molekula iz sluzi raznobojne indijske žabe ubija neke vrste virusa gripe i može pomoći u pronalaženju novih načina liječenja. Za potrebe studije koja je objavljena jučer u časopisu Immunity, znanstvenici su uhvatili indijsku žabu hydrophylax bahuvistara i uzeli sekrete koje luči njezina koža (poslije pokusa žabe su vraćene u njihov prirodni okoliš, da ne brinete).

Zatim su iz sekreta izolirali nekoliko molekula i testirali ih na ljudskim stanicama dok nisu našli onu koja ubija virus gripe ne oštećujući stanice. Njome su cijepili miševe i ustanovili da ih je zaštitila od smrtne doze H1 virusa gripe koji je bio odgovaoran za pandemiju 2009. godine. Nije još nastalo cjepivo iz žablje sluzi ali je prvi korak načinjen.

Druga tri su oštetili crvena krvna tjelešca

Žablja sluz sadrži peptide ili kratke lance aminokiselina. U novoj studiji, znanstvenici su prvo promatrali učinak 32 peptida žabe na različite vrste virusa i utvdili da se četiri bore protiv virusa gripe. No, kada su stavili ove peptide u zdjelicu zajedno sa stanicama crvenih krvnih zrnaca, tri peptida oštetila su crvena krvna tjelešca stvarajući rupe u njihovim staničnim membranama.

Četvrti peptid, urumin, bio je za stanice siguran, a ubija virus gripe. Naziv je dobio po indijskom maču urumi iz regije Kerala odakle je i žaba. Urumin u potpunosti razara virus gripe vežući se za specifični protein kojeg ima u puno vrsta virusa. To ga čini svestranim ali ne u potpunosti. Protiv najnovije vrste gripe H3N2, ne djeluje. Ipak, urumin bi mogao pomoći gdje trenutno poznati lijekovi ne djeluju.