Nekad je nužno odabrati stranu

Španjolski biolozi su se malo iznenadili kad su shvatili da im u laboratoriju raste fetus morskog psa s dvije glave

Embrij pripada vrsti morskih pasa pod nazivom Galeus atlanticus

FOTO: Screenshot

Biolozi španjolskog Sveučilišta Malaga otkrili su embrij morskoga psa s dvije glave, piše Vox. Biolozi su ovaj embrij otkrili tijekom istraživanja i sortiranja stotina embrija morskih pasa vrste Galeus atlanticus u svom laboratoriju kako bi otkrili na koji se način razvija njihov kardiovaskularni sustav.

“Svaka glava imala je usta, dva oka, mozak i pet škržnih otvora sa svake strane”, naveli su autori u istraživanju objavljenom u Journal of Fish Biology. Dvije glave se spajaju u jedno tijelo unutar kojeg se nalaze “dva srca, dvije jetre, dva želuca i dva jednjaka”, dok morski pas dijeli crijeva, bubrege i reproduktivne organe.

Prvi put otkriven embrij s dvije glave

Ovo je prvi puta da su znanstvenici otkrili morskog psa s dvije glave kod vrste koja izliježe jaja, kao što je slučaj kod ove vrste, navodi se u istraživanju. Znanstvenici su prethodno na ovakve slučajeve nailazili samo kod morskih pasa koje na svijet donose žive mladunce.

shark_figures
Embrij morskog psa s dvije glave Sans-Coma et al./Journal of Fish Biology

Čak i u tim slučajevima, radi se o vrlo rijetkoj pojavi: u znanstvenoj literaturi spominje se samo sedam sličnih primjera u kojima su otkrivene vrste morskih pasa s dvije glave, dok su dva od njih sedam pronađena u prirodi, ističe se u istraživanju. Znanstvenici su ovaj rijedak primjerak dvoglavog morskog psa, koji se razvijao u fetus, eutanizirali i očuvali ga u formalinu i alkoholu.

Ne znaju bi li mogao doživjeti zrelost

David Shiffman, biolog i autor u Hakai magazinu, rekao je kako nitko ne zna bi li ovaj morski pas s dvije glave mogao doživjeti svoju zrelost, a o tome je razgovarao s Michelle Heupel, znanstvenicom australskog Instituta za znanosti o moru.

“Opstanak nakon rođenja bi se mogao dogoditi, no on bi živio jako kratko. Nejasno je koja bi glava od dvije otežavala plivanje i hvatanje plijena, i bi li zajednički unutarnji organi ispravno funkcionirali”, rekla je Heupel. Unatoč tome, Heupel je rekla da su takve malformacije jako rijetke i da nisu prijetnja u očuvanju pojedinih vrsta morskih pasa.

Blizanci s dvije glave jako su rijetki kod bilo koje vrste kralježnjaka, uključujući i ljude. No, i dalje se nameće pitanje što uzrokuje spajanje fetusa morskih pasa, ističu znanstvenici, navodeći da u inkubatorskim tankovima nije bilo teratogena, supstanci koji mogu dovesti do stvaranja malformacija kod ploda.