Start-up Elona Muska traži volontere za klinička ispitivanja moždanih čipova

Uređaj će u mozak ugrađivati robot koji je testiran na životinjama

SpaceX, Twitter and electric car maker Tesla CEO Elon Musk speaks during an event at the Vivatech technology startups and innovation fair at the Porte de Versailles exhibition centre in Paris, on June 16, 2023. (Photo by JOEL SAGET / AFP)
FOTO: AFP

Start-up Neuralink, Elona Muska, aktivno traži volontere za eksperimentalna ispitivanja svoje tehnologije moždanih čipova, piše Gizmodo.

Prošle godine američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) odbila je Muskov zahtjev za odobrenjem kliničkih ispitivanja na ljudima zbog sigurnosnih razloga, litijske baterije, mogućnosti pomicanja žica implantata u druge dijelove mozga i neizvjesnosti kako ukloniti uređaj bez oštećenja moždanog tkiva, izvijestio je Reuters.

U svibnju ove godine dobili su odobrenje za procjenu utjecaja čipova na ljude s paralizom.

Ispitivanje će trajati šest godina

Uređaj će u mozak ugrađivati robot R1, objavila je tvrtka, a ispitivanje će trajati oko šest godina. Proces uključuje ultra tanke niti, otprilike debljine 1/14 vlasi kose. Niti su opremljene sa 16 elektroda programiranih za prikupljanje podataka vezanih uz moždanu aktivnost povezanu s namjerom kretanja.

Precizno umetanje niti u mozak rade roboti jer je potrebna izuzetna preciznost da se ne bi oštetilo kritično okolno tkivo, a taj je zadatak previše izazovan za ljudske kirurge.

Testiran na životinjama

Neuralinkov R1 već je prošao opsežne eksperimentalne operacije na životinjama, što je izazvalo val kritika skupina koje se bore za prava životinja.

Uređaj je testiran samo na svinjama i majmunima. Testovi su privukli veliku pozornost nakon izviješća da su uzrokovali nepotrebnu patnju životinja i da su ubili 1500 životinja otkako je pokus započeo 2018.godine, prema Reutersu.

Neuralink je priznao da su majmuni uginuli zbog testiranja, ali su odbacili navode o okrutnosti.

Cilj studije

Ne zna se nudi li Neuralink volonterima naknadu. Cilj kliničke studije PRIME je uključiti ljude koji imaju paralizu zbog ozljede vratne kralježnične moždine ili amiotrofične lateralne skleroze, ALS.

Iz Neuralinka kažu da im je primarni fokus omogućiti ljudima da kontroliraju kompjuterski kursor ili tipkovnicu korištenjem jedino vlastitih misli.