Zašto doživljavamo mini šokove u tijelu zbog statičkog elektriciteta?

Statički elektricitet je rezultat neravnoteže između negativnih i pozitivnih naboja u objektu

FOTO: shutterstock

Prije nekoliko stoljeća otkriveno je da određene vrste materijala misteriozno privlače jedni druge nakon trljanja. Na primjer, nakon trljanja komada svile o komad stakla, svila i staklo bi se zalijepili.

Većina vas se već nekad susrela s električnim nabojem koji se pojavi gotovo nenadano, primjerice kad idete pomaziti psa ili tijekom suhih zimskih dana, kad skinete kapu s glave pa vam kosa ostane stršiti. To je poznato kao elektrostatički fenomen, odnosno statički elektricitet.

Statički elektricitet može predstavljati smetnju ili čak opasnost. Energija od koje vam se diže kosa na glavi također može oštetiti elektroniku i izazvati eksplozije. Međutim, ako se ispravno kontrolira i njime upravlja, može biti i velika prednost. Istražili smo što je statički elektricitet, koje su posljedice za zdravlje te kako se riješiti statičkog elektriciteta.

staticki elektricitet u kosi
Unsplash

Što je statički elektricitet?

Statičkim elektricitet je pojava koja se javlja između dva tijela koja nakupljaju električne naboje, bilo procesima indukcije ili trenja. Do ove akumulacije energije može doći, na primjer, ako se dva materijala trljaju jedan o drugi, prenoseći elektrone s jedne površine na drugu kroz razliku u razini energije. Vidljivi statički elektricitet se može primjetiti kad trljanjem balona o odjeću, nakon čega se balon može zalijepiti na zid.

Statički elektricitet je rezultat neravnoteže između negativnih i pozitivnih naboja

No, prije objašnjenja što je to statički elektricitet, potrebno je razumjeti osnove atoma i magnetizma.

Svi fizički objekti sastoje se od atoma, unutar kojih se nalaze protoni, elektroni i neutroni. Protoni su pozitivno nabijeni, elektroni su negativno nabijeni, a neutroni su neutralni. Uz to, sve tvari sastavljene su od naboja:

  • Suprotni naboji se međusobno privlače (negativni prema pozitivnim)
  • Slični naboji se međusobno odbijaju (pozitivni prema pozitivnim ili negativni prema negativnim)
  • Većinu vremena pozitivni i negativni naboji su uravnoteženi u objektu, što ga čini neutralnim

Statički elektricitet je, dakle, rezultat neravnoteže između negativnih i pozitivnih naboja u objektu, a ti se naboji mogu nakupljati na površini objekta dok ne nađu način da se oslobode ili isprazne. Jedan od načina njihovog pražnjenja je strujni krug.

Zašto doživljavamo šok od statičkog elektriciteta?

Mnogi ljudi se pitaju zašto doživljavaju male šokove kada dodirnu metalni predmet poput kvake na vratima, ormara, lifta ili prozorskog okvira.

Naime, statički elektricitet generira se kad su dva materijala u kontaktu jedan s drugim i neki se naboji redistribuiraju premještanjem s jednog materijala na drugi. To ostavlja višak pozitivnog naboja na jednom materijalu i jednak negativni naboj na drugom.

Kada se materijali udalje, svaki odnese svoj naboj te jedan materijal postane pozitivno nabijen, a drugi negativno. Ako materijali mogu provoditi elektricitet i odvesti naboje, oni će se raspršiti i konačno rekombinirati. U tom slučaju, učinci statičkog elektriciteta mogu biti premali da bi se primijetili.

Međutim, ako se naboji razdvajaju brže nego što ih materijal može raspršiti, količina elektrostatičkog naboja se povećava, a to rezultira pojavom “šoka” koji se može doživjeti na vlastitoj koži ako se dodiruju takvi predmeti.

    • Kada elektrostatički napon dosegne 2000 volti, osjetit će se na prstima.
    • Kada elektrostatički napon prijeđe 3000 volti, doći će do boli u prstima poput uboda igle.
    • Kada elektrostatički napon prijeđe 7000 volti, osoba će osjetiti šok.

Posljedice statičkog elektriciteta na zdravlje

Kada osoba u tijelu ima nakupljenog statičkog elektriciteta, može doći do određenih posljedica za ljudsko zdravlje. Ovo su najčešće posljedice za ljudsko zdravlje koje su vezane uz statički elektricitet:

      • Umor
      • Oštećenja kože
      • Iritacija kože
      • Povećanje razine šećera u krvi
      • Gubitak vitamina C
      • Vrtoglavica
      • Stezanje u prsima
      • Smetnje u djelovanju probavnih enzima
      • Privlačenje čestica bakterija i prljavštine

Kako se riješiti statičkog elektriciteta na odjeći?

Odjeća koja je zalijepljena za tijelo od statičkog elektriciteta i koja može lagano šokirati kožu nikome ne predstavlja prevelik osjećaj ugode. Ova pojava većinom se događa nakon što se elektrostatički naboj akumulira u tkaninama, a to se obično dogodi prilikom trljanja odjeće u sušilici rublja. No, postoje neka jednostavna rješenja kojima se može riješiti statičkog elektriciteta u odjeći:

  • Žičana vješalica

Žičana vješalica može vratiti dio električnog naboja koji uzrokuje ljepljenje odjeće za tijelo. Vješalicu za odjeću potrebno je provući po unutrašnjosti odjeće neposredno prije ili nakon odijevanja kako bi se zaštitila od statičkog elektriciteta. Ova metoda odlično funkcionira s odjevnim predmetima od svile.

Žičana vješalica sprječava pojavu statičkog elektriciteta
Unsplash
  • Omekšivač rublja

Potrebno je koristiti omekšivač rublja ili ocat kako bi se smanjilo prianjanje i uklonio statički elektricitet. Kada je odjeća spremna za nošenje, u raspršivač vode može se dodati žlica omekšivača ili octa te se zatim njime pošpricaju problematična područja na odjeći.

  • Kuglice za sušenje rublja

Kuglice za sušenje rublja dobar su način zaštite odjeće od statičkog elektriciteta. Može ih se ubaciti u sušilicu rublja kako bi se smanjio kontakt odjevnih predmeta. Ukoliko nema kuglica za sušenje rublja, u kućnoj radinosti mogu se napraviti kuglice od aluminijske folije koje je potrebno zgužvati i ubaciti u sušilicu.

  • Odvajanje rublja

Kombinacija prirodnih i sintetičkih tkanina sklonija je stvaranju statičkog elektriciteta. Potrebno je izbjegavati odjeću koja kombinira ove dvije tkanine, a u sušilici se ove tkanine preporučuje sušiti odvojeno.

  • Krema za ruke

Malo kreme za ruke može se nanijeti na mjesto za koje se odjeća stalno lijepi. Dok se krema osuši, nestat će i statičkog elektriciteta. Ovim trikom mogu se polirati i torbice.

  • Metalna pribadača

Metalna pribadača zadržat će nešto naboja kako bi se spriječilo nakupljanje statičkog elektriciteta tijekom dana. Pribadaču je potrebno staviti na unutarnju stranu odjeće kako ne bi bila vidljiva.

Pribadača
Unsplash

Kako se riješiti statičkog elektriciteta u tijelu?

Ovo su dva najbolja načina na koje se može riješiti statičkog elektriciteta u tijelu:

  • Uzemljenje

Najbrži način da se riješi statičkog elektriciteta u tijelu je dopuštanje elektricitetu da radi što hoće, tj. ispušta se iz tijela u zemlju. Da bi do toga došlo, dovoljno je dodirnuti bilo koji vodljivi materijal koji nije izoliran od tla, poput vijka na ploči prekidača za svjetlo ili metalnog stupa ulične rasvjete. Također se može skinuti cipele i čarape te stati na tlo ako ste u prirodi.

  • Vrijeme

Najlakši način za rastjerati statički elektricitet iz tijela je pričekati da nestane. Ako se osjeti da se kosa diže i da slijedi šok, dovoljno je samo mirno sjediti. Zaustavljanjem trenja koje je stvorilo nakupljanje elektrona, statički elektricitet se prirodno raspršuje u roku od nekoliko minuta.

Prevencija statičkog elektriciteta

Kako bi se spriječilo nakupljanje statičkog elektriciteta, mogu se poduzeti određeni koraci:

  • Nanošenje hidratantne kreme na suhu kožu, posebice zimi kada hladan i suh zrak omogućuje elektronima da lakše putuju
  • Ionizator za ponovno uspostavljanje ravnoteže izgubljenih elektrona u prostoriji
  • Izbjegavanje nošenja sintetičkih tkanina
  • Nošenje 100-postotnog pamuka ili vune
  • Korištenje ovlaživača zraka
  • Tretiranje tepiha antistatičkim proizvodima
  • Nošenje kožnih potplata na obući