Stigla je još jedna kineska studija, tvrdi se da probavni problemi mogu biti jedan od simptoma koronavirusa

Studija se temelji na 204 pacijenata iz Wuhana

This photo taken on February 28, 2020 shows a medical staff member doing stretch at the Red Cross hospital in Wuhan in China's central Hubei province. - China on March 1 reported 35 more deaths from the new coronavirus, taking the toll in the country to 2,870. (Photo by STR / AFP) / China OUT
FOTO: AFP

Kineska studija na 204 pacijenta u Wuhanu, otkriva da je 99 pacijenata ili 48,5 posto došlo u bolnicu s probavnim smetnjama kao glavnom tegobom. Gubitak apetita prijavilo je 83 posto, a proljev 29 posto, povraćanje 0,8 posto, a bolove u trbuhu imalo je 0,4 posto ljudi, javlja MNT. Većina pacijenata imala je i respiratorne probleme, suhi kašalj i otežano disanje, ali je, napominju autori, 7 pacijenata imalo samo probavne simptome. Studiju su pomno pregledali i drugi znanstvenici pa je objavljena u časopisu American Journal of Gastroenterology.

U studiji koje je glavni autor dr. Lei Pan, iz bolnice Medicinskog sveučilišta Binzhou, sumnjaju da COVID-19 uzrokuje probavne simptome jer je SARS-CoV-2 sličan SARS-CoV. Drugo, SARS-CoV-2 posredno ili izravno oštećuje probavni sustav kroz upalnu reakciju. Kako ozbiljnost bolesti jača, probavni problemi postaju izrazitiji. Pacijenti bez probavnih problema, kaže ova studija, imaju veću vjerojatnost da će se izliječiti nego oni s probavnim simptomima.

Bitno saznanje za davanje ranije dijagnoze

Trećina pacijenata s probavnim problemima, njih 34,3 posto, otpuštena je iz bolnice 5. ožujka pa je studija prestala prikupljati podatke. Broj uspješno izliječenih se povećava na 60 posto za ljude bez probavnih problema.

Dr. Brennan Spiegel, profesor na UCLA i urednik časopisa u kojem je objavljena studija, kazao je u izjavi priloženoj članku da bolesnici s COVID-19, u ovoj studiji, s probavnim simptomima imaju lošiji klinički ishod i veći rizik smrti u usporedbi s onima bez simptoma, naglašavajući važnost uključivanja simptoma poput proljeva u sumnju na COVID-19 umjesto da se čeka pojava respiratornih problema.

“Ovo saznaje nam može omogućiti raniju dijagnozu, ranije liječenje i bržu karantenu kako bi se minimalizirao prijenos bolesti s ljudi koji inače ostanu nedijagnosticirani.” Točan razlog zašto virus utječe na probavni sustav ostaje nepoznat, ali znanstvenici vjeruju da bi mogao biti sličan SARS-u koji oštećuje sustav.