Stručnjaci kažu da ne biste trebali jesti s tanjura na koji je sletjela muha; ogavnije su nego što su mislili

Muhe na nogama prenose puno više bolesti nego što se prije mislilo

Modified by CombineZP
FOTO: Wikipedia

Nikada ne biste smjeli jesti s tanjura na koji je sletjela muha. Oni koji jedu s tanjura na kojem je bila muha, riskiraju različite opasne bolesti. Prema najnovijoj studiji, muhe, na svojim nogama, nose puno više bolesti nego se prije mislilo.

Na nogama i krilima muha nalaze se stotine različitih vrsta bakterija koje su pokupile sliječući na lešine ili izmet. Bakterije s njihovih nogu se lako prenose na površne na koje slete. Bakterije koriste muhe za zračni prijevoz. Bakterija može preživjeti let, rasti i širiti se po novim površinama.

Gradske muhe opasnije od seoskih

Znanstvenici su već dugo sumnjali da muhe kojih ima svuda oko nas, imaju značajnu ulogu u prenošenju i širenju uzročnika bolesti. Tim znanstvenika s Pennsylvania State Sveučilišta, Nanyang Sveučilišta iz Singapura i Federalnog Sveučilišta u Rio de Janeiru, proučavali su mikrobiome 116 kućnih muha i muha zunzara s tri različita kontinenta.

Studija, objavljena u časopisu Scientific Reports, utvrdila je da su u nekim slučajevima muhe nosile stotine različitih bakterija, od kojih je puno štetno za ljude. Tu je, na primjer, helicobacter pylori, patogena bakterija koja često izaziva čir u crijevima. Muhe iz grada nose puno više bakterija nego seoske muhe.

Važan mehanizam prijenosa bolesti

Vrste muha kao zunzare i kućne muhe koriste izmet i raspadajuće organske tvari da bi othranile podmladak. Znači, mogu pokupiti bakterije koje su patogene za ljude, biljke i životinje.

Znanstvenici vjeruju da ovo istraživanje pokazuje važan mehanizam prijenosa bolesti koji su zdravstvene službe previdjele jer muhe mogu pridonijeti brzom prijenosu patogena kod epidemija.