Stručnjaci su u tkivu grudi žena pronašli kemikalije iz krema za sunčanje. Još ne znaju kakav im je utjecaj

Kemikalije nisu bile prisutne u većim količinama i pretpostavlja se da ne bi trebale biti štetne

Young female character lying on the beach. Top view / flat editable vector illustration, clip art
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Kemijske tvari koje se koriste u kremama za zaštitu od sunca pronađene su u tkivu dojke, što izaziva zabrinutost oko toga koliki je potencijalni rizik za zdravlje. Spojevi koji se koriste kao filteri koji štite kožu od ultraljubičastih zraka, nađeni su kod 95 posto žena u grupi od 40 sudionica studije koje su imale mastektomiju.

Studiju su proveli plastični kirurg za operacije dojke Lester Barr iz Manchestera i Phillipa Darbre, profesorica onkologije sa sveučilišta Reading. Otkriće oko djelovanja takvih proizvoda zabrinjava jer sugerira da kemikalije ne ostaju na koži nego prodiru dublje u tijelo.

Još ne znaju koji je konkretni učinak

“Nemamo pojma čine li različite kemikalije koje smo našli u tkivu dojke dobro, štete li li su samo tamo prisutne bez da na išta utječu”, kaže dr Barr. “Ove kemijske tvari, same od sebe, nisu kancerogene. U laboratoriju pokazuju sposobnost oponašanja estrogena i mi moramo saznati imaju li ikakav utjecaj na tkivo dojke” dodaje dr. Barr.

Oko 70 posto tumora dojke stimulira estrogen. Pretjerana izloženost estrogenu je rizik za nastanak karcinoma dojke, a ove kemikalije potencijalno dodaju estrogen u tkivo dojke. U prijašnjim istraživanjima, dr. Barr i prof Darbre ustanovili su prisustvo parabena, koji se široko koriste u kozmetičkoj industriji, u tkivu dojki žena koje su prošle mastektomiju, pa čak i ako nikada nisu koristile takve proizvode.

Ne sugerira se prestanak korištenja krema

Kemikalije iz sredstava za zaštitu od sunca nisu bile prisutne u većim količinama i pretpostavlja se da ne bi trebale biti štetne. Ali na znanstvenicima je da ustanove može li određena kombinacija kemijskih tvari stvarati kumulativni štetni efekt tijekom niza godina korištenja.

Naravno, studija ne sugerira da bi ljudi trebali prestati koristiti sredstva za zaštitu od sunca jer je neizmjerno važno zaštiti kožu od sunčanih zraka da se smanji rizik nastanka karcinoma kože. “Puno raznih kemikalija nalazi se u vodi, hrani i odjeći, pa izbjegavanje jednog proizvoda neće eliminirati problem”, kaže dr. Barr.

Samo prisustvo ovih kemikalija ne znači da su štetne ili da se talože u organizmu. Puno supstanci koje nalazimo u našem tijelu samo prođe tijelom bez ikakve štete. Estrogenska aktivnost ovih supstanci je slabija nego estrogen u tabletama za kontrolu rađanja, a njihova upotreba se smatra, već desetljećima, sigurnom.