Studija pokazala da su nekompatibilni transplantati bubrega bolji nego nikakvi

Prije ovakvog zahvata imunološki sustav pacijenta mora biti desenzitiziran

FOTO: Kristopher Radder/.S. Department of Defense/Flickr

Opsežna američka studija utvrdila je da je korištenje nekompatibilnih bubrega kod transplantacija bolje nego da se transplantacija uopće ne obavi. Pacijenti dugo čekaju na odgovarajući bubreg i često se dogodi da se donor nikada ne nađe.

Smatra se da će tijelo odbaciti organ ako se on ne poklapa sa imunološkim sustavom primatelja. Zbog toga cijeli život moraju biti na dijalizi, iscrpljujućem postupku koji se mora raditi nekoliko puta tjedno, po nekoliko sati. Ovo istraživanje pokazuje da poklapanje nije nužno.

Studija je objavljena u The New England Journal of Medicine. Pratila je stopu preživljavanja na 1025 pacijenata koji su dobili nekompatibilan bubreg sa živih donora, te uspoređivala rezultate s drugim pacijentima presađenih bubrega.

Stopa preživljavanja bolja kod onih koji su primili nekompatibilni bubreg

Poslije osam godina 76.5 posto osoba koje su primile nekompatibilni organ još uvijek je bilo živo što je puno bolja prognoza nego da su ostali na listi čekanja, gdje je stopa preživljavanja 43.9 posto ili da su dobili bubreg sa mrtvog donora. Tu je stopa preživljavanja 62.9 posto.

Postoji jedan uvjet – desenzitizacija

Prije zahvata mora biti zadovoljen uvjet desenzitizacije
Prije zahvata mora biti zadovoljen uvjet desenzitizacije Phalinn Ooi/Flickr

Otkrića su opisana kao revolucionarna. Postoji samo jedan uvjet. Prije zahvata imunološki sustav pacijenta mora biti desenzitiziran. To znači da je potrebno filtrirati antitijela koja su uzrok odbacivanja stranog tijela, a nakon toga potrebno je pustiti da se antitijela regeneriraju, što je proces koji je skup i ima svojih rizika, uključujući onaj od infekcije.

Takva procedura je vremenski određena pa traži transplatiranje sa živog donora. Ovisno o razini antitijela koje pacijent ima, proces desenzitizacija može trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana, kazao je Reuters Healthu, Dorry Segev, stariji autor studije.

Ovo bi moglo biti prikladno i kod transplantacije jetre i pluća

Govoreći za New York Times, znanstvenici koji su radili na studiji, kazali su da bi proces desenzitizacije mogao biti prikladan i kod transplantacija jetre i pluća iako je na tom području učinjeno vrlo malo istraživanja. Nađe li se kompatibilni donor, treba uraditi transplantaciju ali ako prikladnog donora nema još uvijek se može obaviti transplantacija. Ovo daje nade svima onima na listi čekanja.