Studija: samo 20 svjetskih kompanija izvor je više od polovice plastičnih predmeta za jednokratnu uporabu

Na vrhu popisa je američki energetski div ExxonMobil

Eco volunteers cleaning sea or ocean beach from garbage. People, family with child collecting trash and sorting waste outdoors. Vector illustration for ecology, planet, nature
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Samo 20 svjetskih kompanija je izvor više od polovice plastičnih predmeta za jednokratnu uporabu, prema studiji koja naglašava razarajući utjecaj takve plastike na okoliš, javlja CNBC.

Indeks proizvođača plastičnog otpada, objavljen jučer, imenuje tvrtke koje su na čelu lanca opskrbe plastikom i proizvode polimere, poznate kao građevni blok plastike. Također je naglašeno da identificirane tvrtke podržava mali broj financijera.

Plastika za jednokratnu upotrebu, poput boca, vrećica i paketa s hranom, najčešće je odbačena vrsta plastike. Izgrađena je gotovo isključivo od fosilnih goriva, a ova plastika završava svoj kratki životni ciklus zagađujući oceane, izgarajući ili je odbačena na odlagalištima otpada. Nalaze je objavila Minderoo Foundation, jedna od najvećih azijskih filantropija. Istraživanje su, između ostalih, proveli stručnjaci Londonske škole ekonomije, Institut za okoliš u Stockholmu, Wood Mackenzie.

Predvodi američki energetski div ExxonMobil

Na vrhu popisa je američki energetski div ExxonMobil, doprinoseći s 5,9 milijuna metričkih tona globalnom plastičnom otpadu. A odmah iza njega slijede američka kemijska tvrtka Dow i kineski Sinopec. Studija kaže da je 100 tvrtki izvor 90 posto svjetske proizvodnje plastike za jednokratnu uporabu. Gotovo 60 posto novca kojim se financira kriza plastičnog otpada stiže iz samo 20 svjetskih banaka, navodi studija. Ukupno 30 milijardi dolara dolazi iz Bank of America, Barclays i HSBC, od 2011. godine.

Istraživanje je procijenilo i zemlje koje najviše doprinose krizi plastike za jednokratnu uporabu, s obzirom na proizvodnju po glavi stanovnika. Najveći proizvođači su Australija i Amerika, 50 kg po osobi godišnje, podatak za 2019. godinu. Južna Koreja i Velika Britanija imaju 44 kg po osobi. Kinezi, najveći proizvođači plastike po volumenu, proizvedu po stanovniku 18 kg godišnje. Indija samo 4 kg godišnje.

“Putanje klimatske krize i plastičnog otpada zapanjujuće su slične i sve se više isprepliću”, kazao je bivši američki potpredsjednik Al Gore, u izjavi koja prati istraživanje. “Kako je svijest o zagađenosti plastikom rasla, petrokemijska industrija poručila nam je da smo sami krivi i usmjerila je pozornost na promjenu ponašanja krajnjih korisnika ovih proizvoda, umjesto na rješavanje problema na njegovom izvoru”, dodao je Al Gore.

Pepsi i Coca Cola ipak nisu glavni krivci

Aktivisti za zaštitu okoliša ranije su krivili plastični otpad tvrtki poput Pepsi i Coca Cole, ali ovo istraživanje ukazuje na to da su glavni krivci i izvor krize koja ima razarajuće ekološke i socijalne posljedice, petrokemijske tvrtke.

Osim već spomenutih tvrtki ExxonMobil. Dow i Sinopec, najveći proizvođači plastike za jednokratnu upotrebu su Indorama Ventures, Saudi Aramco, PetroChina, LyondellBasell, Reliance Industries, Braskem, Alpek SA de CV, Borealis, Lotte Chemical, INEOS, Total, Jiangsu Hailun Petrochemical, Far Eastern New Century, Formosa Plastic Corporation, China Energy Investment Group, PTT I China Resources.

Proizvodnja će u sljedećih 5 godina porasti za 30 posto?

Izvješće upozorava da bi proizvodnja plastike u sljedećih 5 godina trebala porasti za 30 posto, stvarajući još više otpada i pogoršavajući klimatsku krizu.

“Ovo je prvi puta da su financijski i materijalni tokovi proizvodnje plastike za jednokratnu upotrebu mapirani globalno i praćeni do njihovih izvora”, kazao je Toby Gardner s Instituta za okoliš u Stockholmu.

“Otkrivajući razmjere ogromne krize presudno je razbiti obrazac neaktivnosti. Ne možete upravljati nečime što ne možete izmjeriti. Bazirano na ovome izvješću, važno je da ta skupina tvrtki i banaka koje dominiraju globalnom proizvodnjom plastike za jednokratnu upotrebu, treba početi otkrivati vlastite podatke,” dodao je Gardner.