Stvaranje novog vulkanskog otoka (video je fascinantan) moglo bi pomoći NASA-i u istraživanju života na Marsu

Znanstvenici su očekivali da će otok nestati u šest mjeseci, no sada misle da će opstati između 6 i 30 godina

FOTO: Screenshot/Youtube

Američka svemirska agencija NASA istražuje gotovo novorođeni otok, što bi im moglo pomoći u istraživanju života na Marsu. Otok neslužbenog naziva Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, nastao je 2015. godine erupcijom podvodnog vulkana u Tihom oceanu. Otok je smješten tridesetak kilometara jugoistočno od Fonuafoʻou, otoka koji pripada arhipelagu kraljevine Tonga.

Erupcija je poslala paru, pepeo i kamen devet kilometara u vis, a kada se taj materijal konačno počeo taložiti, stvoren je novi otok vidljiv iz svemira. NASA-ini znanstvenici očekivali su da će otok opstati samo par mjeseci, odnosno da će ga morski valovi kompletno uništiti. Međutim, nove studije ukazuju na to da bi otok mogao opstati 6 do 30 godina. Novi otok u blizini Tonge je i prvi novonastali otok u satelitskom dobu, a zadnji vulkanski otok Surtsey nastao je prije 53 godine.

Tragati će za sličnim lokacijama na Marsu

Produženi životni vijek otoka omogućio je znanstvenicima podrobnije istraživanje, kroz koje se nadaju da će pronaći indicije o životu na Marsu i drugim dijelovima našeg solarnog sustava. “Sve što naučimo o tome što vidimo na Marsu bazira se na iskustvu interpretacija prirodnih fenomena koji se događaju na Zemlji”, objasnio je James Garvin, znanstvenik NASA-inog Goddard Space Flight Centera.

Gavin je također objasnio da se slične karakteristike otoka nalaze i na Marsu, te da su lokacije s tim karakteristikama glavna mjesta za istraživanje postojanja života na Marsu. “Mislimo da su se na Marsu događale slične erupcije, u doba kada se na planetu nalazila i tekuća voda. Možda ćemo moći iskoristiti ovaj novi otok i njegovu evoluciju, kako bi saznali da li se na Marsu nekad nalazio ocean”, rekao je Garvin.