Sve je više dokaza da se protein povezan s Alzheimerom može prenijeti kirurškim zahvatom

Stručnjaci tvrde kako se amiloid beta proteini mogu posijati u mozak

FOTO: madison Moore/Flickr

Nova studija utvrdila je da se proteini koji se povezuju sa Alzheimerom mogu prenijeti tijekom kirurškog zahvata. Ovo saznanje nadovezuje se na dokaze koje je prikupila studija u jednom odvojenom istraživanju prošlog rujna. Obje studije sugeriraju da, uz Alzheimer vezani, amiloid beta proteini, mogu na neki način, biti posijani u pacijentovom mozgu tijekom operativnog zahvata. Ovo nužno ne znači da će pacijenti oboljeti od Alzheimera jer je još posve nepoznato što bolest uzrokuje.

Akumulacija amiloid beta proteina u plaku mozga koja ometa neurološke funkcije je ključni marker bolesti, a taj se plak rijetko stvara u mlađoj dobi. Studija objavljena ovog tjedna u Swiss Medical Weekly, kaže da se plak pojavio u mozgu mladih i odraslih ljudi u dobi od 28 do 63 godine koje su primali dura mater (tvrda mozgovnica) transplantate.

Protein se prenosi zajedno sa tvrdom mozgovnicom

Dura mater je membrana koja okružuje mozak i kičmenu moždinu i transplatira se u obliku grafta da bi se popravile membrane kod pacijenata koji su trebali operacije na mozgu. Danas se u te se svrhe koriste sintetičke membrane.

Sedam osoba koje je studija pratila umrlo je zbog neurodegenerativnih bolesti kao Creutz – Jakobova bolest koju izaziva oblik proteina zvanog prion protein. Nastavno su znanstvenici ustanovili da se taj protein prenosi zajedno sa tvrdom mozgovnicom koju su pacijenti primili tijekom transplantacije.

Autopsije ovih sedam mozgova pokazale su da je pet od njih imalo amiloid beta plak, unatoč činjenici da su svi umrli u dobi mlađoj nego kada plak uobičajeno nastaje. To je dovelo do zaključka da su ovi proteini vjerojatno transferirani zajedno sa tvrdom mozgovnicom i posijani u mozgu.

Proučavali rast hormona

Slične sugestije su imali i autori druge, nedavno provedene studije koja je proučavala rast hormona preminulih pacijenata. Transplatiranje hormona, ekstrahiranih iz žlijezda znojnica pokojnih donora, prekinuto je 1985. godine kada se ustanovilo da nose rizik transfera patogenih proteina. Obdukcije su pokazale prisutnost amiloid beta plaka u mozgu, za koji bi s obzirom na dob pacijenata, bilo prerano da se pojavi. Znanstvenici sugeriraju da određene komponente vode bržem formiranju plaka koji se može prenijeti zajedno s hormonom rasta.

Oba otkrića pokrenula su rasprave jer ovi transpalantati predstavljaju samo jedno od mogućih objašnjenja za prisutnost amilo beta proteina, dok drugi zagovornici pozivaju na ponovno ocjenjivanje procesa dekontaminacije kirurških instrumenata. Pacijenti umiru prerano, bez pokazivanja ikakvih simptoma vezanih uz Alzheimer, nije poznato da li bi se bolest uopće razvila.